موضوعات داغ:
مدیرعامل بورس تهران:

حبابی در کار نیست / پیش‌بینی آینده بازار سهام / برخی از نمادها مجبور به اصلاح می‌شوند

حبابی در کار نیست / پیش‌بینی آینده بازار سهام / برخی از نمادها مجبور به اصلاح می‌شوند

مدیرعامل بورس تهران معتقد است: براساس پژوهش‌های متعدد در شرایط کنونی در بورس حبابی در کار نیست اما برخی از شرکت‌ها بالاتر از ارزش ذاتی هستند که بازار آن را مجبور به اصلاح می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیر عامل بورس تهران معتقد است: براساس پژوهش‌های متعدد در شرایط کنونی در بورس حبابی در کار نیست اما برخی از شرکت‌ها بالاتر از ارزش ذاتی هستند که بازار آن را مجبور به اصلاح می‌کند.

علی صحرائی، مدیرعامل بورس تهران در مصاحبه‌ای با شبکه العالم به تشریح وضعیت بورس تهران در شرایط کنونی کشور پرداخت و به سوالات پیرامون بورس تهران به طور مبسوط پاسخ گفت. صحرائی در پاسخ به این که با توجه به شرایطی که ویروس کرونا بر دنیا حاکم کرده است وضعیت بورس ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: در شرایط موجود که شما نیز اشاره کردید، شیوع ویروس کرونا بر تولید و عملکرد برخی صنایع داشته تاثیر داشته؛ به طوری که در این شرایط محصولاتشان مشتری بیشتر و با قیمت‌های بالاتری پیدا کرده است. براین اساس تنوع صنایع در بورس تهران سبب ترغیب و جلب توجه سرمایه‌گذاران به این بازار شده است. مهمترین اظهارات صحرائی در این مصاحبه را که تجارت‌نیوز از متن منتشر شده در دنیای بورس اقتباس کرده در زیر می‌خوانید:

ـ پس از شهادت سردار سلیمانی و آن اقدامات بازدارندگی دفاعی که در مقابل آن اقدامات انجام شد، سبب شد که خیلی از سرمایه‌های بزرگ به درستی وارد بازار سرمایه شود چون تا آن زمان عده‌ای خطرات جنگ را به نادرست احساس می‌کردند ولی پس از آن افراد محتاط و سرمایه‌های بزرگ هم بازار سرمایه را به عنوان مقصد سرمایه‌گذاری انتخاب کردند و از آن تاریخ شاهد رشد قابل توجهی در بازار سرمایه هستیم. از سویی دیگر در دنیا هم در حال حاضر نوسانات زیادی دیده می‌شود و بازارهای کامودیتی هم بعضا رشد داشته است.

ـ آمار تولید و فروش شرکت‌ها را مکرر و به صورت ماهانه اعلام می‌کنیم، همچنین عملکردهای سه ماه شرکت‌ها در سامانه کدال ارائه می‌شود. صورت‌های مالی شش ماهه حسابرسی شده به صورت اجمالی و در پایان سال هم صورت‌های مالی حسابرسی شده ارائه می‌شود. این میزان از تواتر اطلاعات کم نظیر بوده و شفافیت حداکثری را در بازار ایجاد می‌کند.

ـ درباره موضوع حباب، پژوهشکده مطالعات اقتصادی وزارت اقتصادی به طور مستقل تحقیقی انجام داده و موضوعیت کلی حباب رد شده، ولی ممکن است شرکت‌هایی در اندازه‌های کوچک وجود داشته باشند که over value باشند و به واسطه رفتار بازار حتما اصلاح می‌شوند. ولی علت اصلی افزایش قیمت‌ها در بازه زمانی کوتاه به کمتر توجه کردن سهامداران به مقوله سودآوری بوده و به ارزش‌های جایگزینی روی آورده‌اند. دوستانی که نظریه حباب را مطرح می‌کنند شاید ملاک تعیین قیمت آنها سودآوری جریان‌های نقدی و ارزش فعلی جریان‌های نقد آتی باشد و تفاوت در دیدگاه‌ها است.

ـ بورس ما به واسطه‌ ارزش‌های جایگزینی حبابی نیست ولی ممکن است شرکت‌های کوچکی باشند که با قیمتی بیش از ارزندگی خود مواجه شده و در اصطلاح Over Value بوده و دیدگاه برخی از عزیزان به واسطه تمرکزی که روی شرکت‌های کوچک دارند چنین اظهارنظرهایی کرده‌اند.

ـ مرحله پساکرونا زمانش هنوز مشخص نیست ولی بسیاری از کشورها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، برخی از فعالیت‌های اقتصادی خود را شروع کرده‌اند و نماگرهای بورس‌های جهانی بر این امر صحه می‌گذارد، قیمت نفت که متاثر از این موضوع هست نشانگر آغاز فعالیت‌های اقتصادی به صورت تدریجی است. در این مسیر نیز محصولات برخی شرکت‌ها مخصوصا صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی و معادن صادر می‌شود. با کاهش محدودیت‌های جهانی به دلیل وضعیت کرونا و تقاضای مشتریان جهانی برای محصولات، فروش شرکت‌های لیست شده در بورس تهران افزایش می‌یابد و در نتیجه افزایش سودآوری اثرات مثبتی خواهد داشت.

ـ سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند از طریق ۱۰۸ کاگزار فعال در بازار سرمایه ایران که تعدادی از آنها فعالیت بین‌المللی نیز دارند اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. همچنین از طریق صندوق‌ها، منابع آن صندوق را دریافت و خود به مدیریت آن بپردازند،‌یعنی طرف حساب سرمایه‌گذاران خارجی ما همان مدیریت فاند بوده و نقل و انتقال پول را همان شرکت متخصص این کار انجام می‌دهد و محدودیت‌های موجود را خود برطرف کرده و حضورشان در این بازارها به صورت خرید یونیت‌ها خیلی آسان‌تر است. همچنین اطلاعات این فاندها و یونیت‌ها قابل دسترسی و بررسی است. اشخاصی هم که نگاه بلندمدت و استراتژیک در سرمایه‌گذاری دارند می‌توانند با توجه به حمایتی که در مقررات ما از طریق قانون فیپا وجود دارد بلوک‌های شرکت‌ها را خریداری کنند و دولت هم خروج سود نقدی و اصل سرمایه را تحت شرایطی تضمین کرده است.

برای مطالعه درباره پیش‌بینی کوتاه‌مدت بورس می‌توانید گزارش «بورس هفته بعد چه می‌شود؟» را بخوانید.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند