در گفتگوی تجارت‌نیوز با یک حقوق‌دان مطرح شد:

پیش‌بینی بورس فردا 13 دی 99 / دلیل تقاضا برای سهم‌های کوچک چیست؟

پیش‌بینی بورس فردا 13 دی 99 / دلیل تقاضا برای سهم‌های کوچک چیست؟

شاخص کل بازار سهام بعد صعود 300 هزار واحدی در آذر ماه با وجود سیگنال‌های مثبت و افزایش نرخ‌های جهانی، روند نزولی پیدا کرد و در جریان معاملات هفته گذشته به کانال 1/3 میلیون واحد بازگشت. دلیل این افت چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در جریان معاملات دو هفته گذشته نمادهای شاخص‌ساز روند نزولی داشتند و همین امر باعث افت شاخص کل شد اما از طرفی شاخص هم‌وزن عملکرد بهتری نسبت به شاخص هم‌وزن داشت. اما چرا بورس به این وضع دچار شد؟

حمید اسدی، حقوق‌دان بازار سرمایه با اشاره در رابطه با دلایل روند نزولی سهم‌های بنیادین گفت: اولا در جریان معاملات نیمه اول امسال سهم‌های بنیادین رشد زیادی داشتند و این موضوع باعث توقف مقطعی رشد این سهم‌ها شد و طبیعتا بعد از این اتفاق گرایش سهامداران به سهم‌های کوچک بیشتر شد. دومین دلیل مربوط به راحت‌تر بودن بازارگردانی در نمادهای کوچک‌تر است به نوعی که نقدشوندگی در این نمادها را بالا برده است و همچنین سهامداران به سود بیشتر نمادهای کوچک پی برده‌اند و از طرفی سرمایه‌گذاری در نمادهای بزرگ بلندمدت است و همین امر نیز در سهامداران بازدارندگی ایجاد می‌کند.

این کارشناس در رابطه با اعتماد از دست رفته سهامداران گفت: بعد از عملکرد ضعیف صندوق‌های دولتی اعتماد مردم به سهم‌های دولتی از بین رفته است و این موضوع نیز باعث گرایش سهامداران به سهم‌های کوچک شده است. این در حالی است که دولت قرار است صندوق دارا سوم را در بازار سهام عرضه کند که با این وضعیت فکر نمی‌کنم استقبالی از این صندوق شود.

این کارشناس در رابطه با بورس فردا گفت: به نظر می‌رسد بورس فردا روندی متعادل دارد اما عرضه‌ از تقاضا بیشتر است، همچنین احتمال نزولی بودن جزئی شاخص کل وجود دارد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوایند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند