تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی بورس فردا / روزی خنثی در بازار سرمایه

بورس

بورس تهران امروز شاهد جدال کم رمق عرضه و تقاضا در جریان معاملات بود. شاخص کل بورس امروز با رشد اندک 2 هزار و 246 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 410 هزار و 420 واحد ایستاد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بورس تهران امروز سه‌شنبه 24 آبان ماه با افزایش 2 هزار و 284 واحدی به محدوده یک میلیون و 410 هزار و 458 واحدی رسید. شاخص هم‌وزن نیز به موازات شاخص کل حرکت کرد و صرفا با رشد 0.25 درصدی همراه بود. دو روز پیش بود که نماگر هم‌وزن تالار شیشه‌ای به واسطه اصلاح شرکت‌های کوچکتر بازار از کانال 400 هزار واحدی عقب نشینی کرده بود. امروز هم این شاخص که شرایط متعادلی در بازار حاکم بود از صعود به کانال یاد شده باز ماند و در ایستگاه 399 هزار و 822 واحد توقف کرد.

نقشه معاملاتی بازار امروز میزبان 344 نماد مثبت و 268 نماد منفی بود تا نمایان‌گر واقعی شرایط متعادل حاکم بر جریان معاملات باشد. بررسی آمار خالص مالکیت افراد نیز حاکی از خروج 275 میلیارد تومانی پول حقیقی‌ها از بازار سرمایه طی معاملات روز جاری است. ارزش معاملات نیز در تابلوی بورس رقم دو هزار و 636 میلیارد تومان را نشان می‌داد که باز هم نسبت به روز گذشته کاهش یافت.

در راستای حرکت بورس به موازات حرکت دلار با آرام گرفتن موقت این ارز در هفته جاری نماگر اصلی بازار نیز از شدت و شتاب حرکت خود کاست تا پس از 11 روز رشد متوالی به فاز اصلاح وارد شود.

پایان استراحت شاخص کل بورس؟

با مثبت شدن دوباره شاخص ‌کل بورس پس از دو روز منفی که کاهش 18 هزار واحدی ارتفاع شاخص را به همراه داشت امروز شاخص سبز شد تا برخی از اهالی بازار اعتقاد بر این داشته باشند که فاز اصلاحی شاخص به اتمام رسیده است. سناریوی دیگر اما بر این مبناست که شاخص کل پس از رشد پرشتاب خود نیاز به اصلاح بیشتری دارد تا معامله‌گران محافظه‌کار که در حرکت تند و تیز شاخص احتیاط بیشتری به خرج داده‌اند و هنوز دست به خرید نبرده‌اند در روزهای آتی و با اصلاح بیشتر شاخص در قیمت‌های بهتری تصمیم به سهام‌دار شدن بگیرند.

در راستای جریان عرضه‌های پایان بازار در روز دوشنبه کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند معاملات امروز با قدرت‌نمایی فروشندگان آغاز شود اما برخلاف این انتظار جو مثبت ناشی از معاملات خوب گروه خودرویی به اکثر سهام بازار تعمیم یافت. دیروز خبری مبنی بر عرضه یک هزار دستگاه خودرو پژو 207 منتشر شد که باعث خوش‌بینی سهامداران به چشم‌انداز شرکت‌های خودرویی بازار شد. عایدی شرکت‌ها از فروش خودروها بر مبنای نرخ شرکتی و نه نرخ آزاد خودرو محاسبه می‌شود. عرضه مستقیم خودرو در بورس کالا مکانیسمی است که به نزدیک شدن نرخ پایه به نرخ معاملات بازار کمک می‌کند. با افزایش قیمت فروش، حاشیه سود تولیدکننده افزایش پیدا می‌کند که در نهایت به سود سهام‌داران است.

شروع به کار بازارگردانی پالایش یکم

وجود بازارگردان از این جهت که با در اختیار گرفتن صدور و ابطال واحدها به معاملات نماد نظم می‌دهد اتفاق مثبتی ارزیابی می‌شود. اما عمده نقش بازارگردان روان‌تر شدن معاملات و معتدل شدن میزان عرضه و تقاضا کنترل نوسانات غیرعادی و تثبیت بازار است. در چنین شرایطی بازارگردان با عمق بخشیدن به معاملات سهم موجب افزایش سرعت و حجم آن می‌شود. به طور کلی افزایش میزان نقدشوندگی معیار مهمی برای اعتبار بالاتر آن بازار برای سرمایه‌‎گذاری به حساب می‌آید. چیزی که بورس در سال 99 فاقد آن بود و پس از شروع ریزش قفل شدن سهام در صف فروش اجازه نقد شدن دارایی سهام‌داران را نمی‌داد.

پیش‌بینی معاملات فردا

چهارشنبه روز آخر معاملاتی محسوب می‌شود و با توجه به متغیر بودن عوامل تاثیرگذاری چون نرخ دلار و نرخ بهره بین بانکی در روزهای پایانی هفته مخاطبان محافظه‌کار بازار ترجیح می‌دهند در این روز معاملات مهم و با حجم بالا انجام ندهند. بنابراین برای پیش‌بینی بورس فردا یک روند متعادل با قدرت بیشتر فروشندگان همچنین کاهش دوباره ارزش معاملات ارزیابی می‌شود.

خبرهای بیشتر درباره بورس را اینجا بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند