ایران بروکر
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

پیش بینی بورس یکشنبه 6 فروردین 1402 / سقف تاریخی شاخص کل در دسترس بازار

زمان آغاز به کار بورس در سال جدید

در نخستین روز کاری سال ۱۴۰۲ بورس تهران بیش از ۳۷ هزار واحد رشد را تجربه کرد و به یک قدمی ابرکانال دو میلیون واحدی رسید. دو اتفاق مهم در اولین روز کاری بازار سرمایه رقم خورد و عملکرد بورس در جریان معاملات یکشنبه تحت تاثیر آن‌ها قرار خواهد گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سرمایه در نخستین روز کاری ۱۴۰۲ رخت سبزی بر تن کرد و توانست بیش از ۳۷ هزار واحد رشد را تجربه کند و به یک قدمی ابرکانال دو میلیون واحدی برسد.

در پایان معاملات روز شنبه، پنجم فروردین ماه شاخص کل بورس پس از رشد ۳۷ هزار و ۸۶۸ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۹۹۸ هزار واحد قرار گرفت.

شاخص هم وزن هم با رشد ۷ هزار و ۳۲۹ واحدی در ارتفاع ۵۹۲ هزار و ۵۷۸ واحد ایستاد.

در معاملات روز شنبه بازار، برای دومین بار شاهد بازگشایی نماد حکشتی بدون دامنه نوسان بودیم که این سهم رشد ۲۳ درصدی را طی این روز داشت اما ناظر معاملات آن را تایید نکرد.

تداوم خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت

بورس تهران پس از وقفه‌ای کوتاه مجددا شاهد تداوم روند خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت بازار سرمایه است. اهمیت این مهم از آن جهت است که معمولا با خروج مداوم سرمایه افراد از صندوق‌های درآمد ثابت حال و روز سهام نیز روز به روز بهتر می‌شود.

در روز شنبه شاهد خروج 434 میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های قابل معامله با درآمد ثابت بودیم. لازم به ذکر است از تاریخ 20 اسفند ماه به طور مرتب در تمام روز‌های معاملاتی به جز 28 اسفند، خروج پول از این دست صندوق‌ها را شاهد بودیم.

همچنین ارزش معاملات در اولین روز معاملاتی سال، رقم هشت هزار و 732 میلیارد تومانی را ثبت کرد. توجه به این نکته ضروری است که این ارزش معاملات بالاتر از میانگین دو هفته پایانی سال 1401 قرار می‌گیرد.

مطالعه کنید
تحلیل بنیادی «خودرو» / تعهدات ایران خودرو محقق می‌شود؟

قیمت جدید فرآورده‌های نفتی ویژه

طبق تصویری که بعد از ظهر روز شنبه در رسانه‌ها دست به دست می‌شود، نرخ فرآورده‌های ویژه برای نیمه اول فروردین بر اساس دلار ۳۵.۰۰۷ تومانی تعیین شده است.

نرخ جدید در حالی تعیین شده است که در اسفندماه این نرخ بر اساس دلار ۲۸۳۷۰ تومان تعیین شده بود. این خبر برای گروه‌های پتروشیمی و پالایشی بازار حائز اهمیت خواهد بود و در جریان معاملات یکشنبه به احتمال فراوان با افزایش استقبال مواجه خواهند شد.

کاهش ترس از ریزش دلار؟

نوسانات شدید اسکناس آمریکایی در ماه گذشته، بورسی‌ها را در وضعیت دست به احتیاط قرار داده بود. در اولین روز کاری سال اما بازار ارز شاهد گپ سنگین و شروع معاملات از قیمت‌های حوالی 52 هزار تومان بود. این در حالی است که دلار در قیمت 47 هزار تومانی سال 1401 را به پایان رسانده بود.

این رشد که ناشی از افزایش تنش‌ها و درگیری‌های نظامی با مواضع آمریکا در سوریه بود، از احتمال ریزش دلار کاست. بنابراین ترس فعالان بازار سرمایه از کاهش شدید قیمت دلار در حال رنگ باختن است.

از این جهت افراد با قدرت خرید بیشتری دست به خرید سهام می‌زنند و تقاضا در بازار افزایش می‌یابد.

پیش بینی بورس

گرچه حضور فروشندگان در دقایق پایانی بازار به شکل ملموسی احساس می‌شد اما مانع بزرگی فعلا پیش روی بورس در جهت رشد بیشتر قرار ندارد.

با این حال در شرایط صعودی هر سهم مسیر خود را  پیش خواهد گرفت و در همین بازار هم تعدادی از سهام وجود دارند که در روند نزولی قرار خواهند گرفت.

مطالعه کنید
دومینوی افزایش قیمت دلار به گروه انبوه سازی رسید / جهش 3 برابری قیمت سهام املاک و مستغلات

پیش بینی بورس از دید کارشناسان، تداوم جریان مثبت حاکم و فتح ابرکانال دو میلیونی در ادامه هفته است.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

نظرات