اکسکوینو
کرباسیان خبر داد:

پیش‌بینی تحقق رشد ۷ درصدی اقتصاد در سال جاری

تجارت نیوز

مسعود کرباسیان، با اشاره به ثابت بودن میزان صادرات نفت در سال جاری به نسبت ۹۵، پیش‌بینی تحقق رشد میانگین ۷ درصدی اقتصاد در سال جاری را، به لحاظ عدم تاثیرپذیری از افزایش صادرات نفت را مهم دانست.

وزیر اقتصاد با اشاره به ثابت بودن میزان صادرات نفت در سال جاری به نسبت ۹۵، پیش‌بینی تحقق رشد میانگین ۷ درصدی اقتصاد در سال جاری را، به لحاظ عدم تاثیرپذیری از افزایش صادرات نفت را مهم دانست.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی؛ مسعود کرباسیان طی سخنانی در جلسه مشترک با مدیران عامل بانک‌های دولتی، با اشاره به رشد ۱۲.۵ درصدی اقتصاد در سال گذشته و میانگین حدودا هفت درصدی آن در سال جاری تصریح کرد: در ارتباط با نرخ رشد اقتصادی، این را هم باید در نظر داشته باشیم که سهم عمده رشد اقتصادی سال قبل، به‌واسطه افزایش تولید نفت بود ولی امسال دیگر این‌گونه نیست، چون رشد تولید و صدور نفت به ۲.۵ میلیون بشکه در سال قبل محقق شد و بر اساس سهمیه و واقعیات موجود، فعلا امکان افزایش آن وجود ندارد و در نتیجه رشد سال جاری، عمدتا ناشی از عواملی غیر از افزایش صادرات نفت بوده است و شاهدیم که استمرار هم دارد.

وزیر اقتصاد افزود: این مسایل تنها نظر و برداشت ما هم نیست که عده‌ای بگویند آمار دولتی است، بلکه این موضوع در گزارش صندوق بین‌الملی پول نیز مورد اشاره قرار گرفته و رشد اقتصادی ایران را برای امسال، نزدیک به پنج درصد محاسبه کرده و اصلاحات ساختاری انجام شده از سوی دولت را نیز،به عنوان اصلاحات دقیق و خوب ارزیابی نموده است.

کرباسیان در ادامه با رو به بهبود خواندن شرایط اقتصادی کشور، تورم تک رقمی، کاهش نرخ بیکاری و ایجاد ۶۰۰ هزار شغل جدید را واقعیتی غیر قابل انکار خواند و گفت: برای سال آینده معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال در نظر گرفته شده و علاوه بر آن، منابع ناشی از اصلاح قیمت انرژی نیز در صورت تصویب توسط مجلس، به ما کمک خواهد کرد؛ توجه به تولید و اشتغال، وظایف اضافه‌ای بر عهده بانک‌ها جهت ارائه تسهیلات مورد نظر به افراد صلاحیت دار میگذارد که لازم است، نهایت تلاش خودشان را در این ارتباط انجام دهند.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه ۹۰ درصد بار تامین مالی کشور بر عهده بانک‌ها قرار دارد، گفت: این به‌ویژه در سالی که بحث تولید و اشتغال دارای اولویت ویژه‌ای است، بار مسئولیت سیستم بانکی و به‌خصوص بانک‌های دولتی را بسیار سنگین‌تر می‌کند.

کرباسیان در ادامه، برخی نقاط آسیب‌پذیر بانک‌ها را عبارت از مشکلات ترازنامه بانک‌ها، منجمد بودن دارایی‌ها در مقابل سیال بودن بدهی‌ها و درآمدزایی کم دارایی‌ها به نسبت تعهدات بدهی‌های بانک‌ها عنوان کرد.

وی با اشاره به ضرورت واگذاری اموال مازاد و خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری، اظهار داشت: این موضوع را رئیس‌جمهور با جدیت دنبال می کنند و همواره این موضوع مورد سوال ایشان است.

کرباسیان با تاکید بر تحقق هر چه سریع‌تر بانکداری الکترونیک، این امر را یکی از عوامل موثر در کشف و مقابله با فساد خواند و گفت: همچنین با توسعه بانکداری الکترونیک، زمینه کاهش تعداد شعب غیر ضرور و غیر سودده نیز فراهم می‌آید.

عبدالرحمن ندیمی بوشهری معاون اموربانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد نیز طی سخنانی در این جلسه، با اشاره به دغدغه جدی وزیر اقتصاد و وظایف قانونی محوله به این وزارت‌خانه در خصوص واگذاری اموال مازاد و بنگاه‌های بانک‌ها اظهار داشت: در چند ماه اخیر، جلساتی با مدیران بانک‌ها برگزار و جداول زمان‌بندی شده‌ای طراحی کرده‌ایم که دارایی مازاد بانک‌ها و زمان واگذاری آن‌ها در آن درج شده است.

بنا بر این گزارش، مدیران بانک‌های دولتی حاضر در جلسه نیز طی سخنانی به طرح نظرات، پیشنهادها، انتقادات، مسایل و مشکلات خود پرداختند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند