چگونه می‌توان روند قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی کرد

چگونه می‌توان روند قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی کرد

اکثر تحلیلگران در تلاشند تا روندهایی را رونمایی کنند که نشان دهند بازار به کدام سمت می‌رود. یک روش محبوب به عنوان خطوط روند یا ترند لاین شناخته می‌شود. این روش تلاش می‌کند تا بی‌نظمی‌ها و حد مجاز در قیمت خرید بیت‌کوین  را، برای شناسایی روند، هنگام تلاش صعود دارایی به قیمت جدید و یا کاهش قیمت، در صورت افت قیمت در طی روزهای متوالی نادیده بگیرد.

اگر مقالات تجزیه و تحلیل را خوانده باشید، متوجه نمودارهایی می‌شوید که نشان می دهند چطور عمده کریپتوکارنسی‌ها علیه ارزهای فیات مانند دلار ایالات متحده با گذشت زمان اقدام کرده‌اند. در نگاه اول، آنها مانند خطوط بی‌معنی به صورت بالا و پایین به نظر می‌رسند، اما داده‌ها داستانی را در مورد چگونگی تاثیر وقایع اخیر بازار کریپتو روی قیمت‌ها نشان می‌دهند- و اینکه چه اتفاقی در آینده می‌افتد.

تحلیل برای معامله‌گران بسیار مهم است. این امر کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد بهترین خرید، فروش و یا نگه داشتن کریپتو را انجام دهند. سه نوع اصلی از تجزیه و تحلیل در این صنعت وجود دارد- و گرچه فناوری باعث شده است دسترسی به آنها آسان‌تر و راحت‌تر انجام شود، اما آنها چندین دهه است که جزء اصلی دنیای اقتصادی محسوب می‌شوند. در واقع، اولین نوع تجزیه و تحلیل در قرن ۱۸ در آسیا ظاهر شد، هنگامی که از آن برای ترسیم تغییرات قیمت برنج استفاده شد.

تجزیه و تحلیل فنی (Technical analysis) شامل شناسایی روندهای (trend) آماری بر اساس فعالیت تاریخی- بررسی حرکت قیمت‌ها و سایر شاخص‌های حیاتی، مانند حجم معاملات است. این تحلیلگران به طور کلی این فلسفه را قبول دارند که قیمت‌ها از تغییرات روند پیروی می‌کنند و تاریخ نیز تکرار می‌شود و از داده‌های خود برای پیش‌بینی اینکه آیا قیمت در آینده نزدیک بالا خواهد رفت یا پایین می‌رود استفاده می‌کنند. این مثل پیش‌بینی آب و هوا است، شما ممکن است کاملا درست پیش‌بینی نکنید.

تحلیل بنیادی (Fundamental analysis) رویکرد متفاوتی را اتخاذ می‌کند. آنها برای بررسی ارزش دارایی  به جای اینکه ببینند قیمت‌ها به کدام سمت می‌روند، عواملی که باعث تغییرات اعداد می شوند- از جمله اقتصاد یا نحوه مدیریت یک شرکت را بررسی می کنند. این احساسات را از روند کار خارج می‌کند و از این فلسفه پیروی می‌کند که بازار ممکن است ارزش یک کریپتوکارنسی را دست کم گرفته یا بیش از حد تخمین زده باشد و در نهایت اصلاح نیز اتفاق می‌افتد.

تجزیه و تحلیل احساسی (Sentimental analysis) نشان می‌دهد که معامله‌گران به طور موثر نبض گردانندگان اصلی بازار را در دست می‌گیرند: روزنامه‌نگاران، اثرگذاران و مصرف‌کنندگان روزمره در میان آنها قرار دارند. در اینجا، فلسفه این است که داده‌ها همیشه داستان کامل را بیان نمی‌کنند- و روندهایی مانند فروش پانیک (هنگامی که تعداد زیادی از افراد از ترس کاهش قیمت سهام یا دارایی خود را می‌فروشند) یا یک خرید سرخوشانه (یک دوره کوتاه که افراد اقدام به خرید به مقدار زیاد می‌کنند) را می توان از قبل بر اساس برداشت و انتظارات عمومی پیش‌بینی کرد.

محبوب‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل فنی کدامند؟

اکثر تحلیلگران در تلاشند تا روندهایی را رونمایی کنند که نشان دهند بازار به کدام سمت می‌رود.

یک روش محبوب به عنوان خطوط روند یا ترند لاین (trend line) شناخته می‌شود. این روش تلاش می‌کند تا بی‌نظمی‌ها و حد مجاز در قیمت خرید بیت‌کوین  را، برای شناسایی روند، هنگام تلاش صعود دارایی به قیمت جدید و یا کاهش قیمت، در صورت افت قیمت در طی روزهای متوالی نادیده بگیرد. این، همراه با تجزیه و تحلیل شکل نمودار شمعی، می‌تواند نشان دهد که آیا روند به احتمال زیاد ادامه خواهد یافت یا به پایان خواهد رسید، و به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا در مورد استراتژی کوتاه‌مدت خود تصمیم‌گیری کنند.

یک استراتژی مشابه شامل چیزی به نام میانگین متحرک (moving average) است. این شامل ردیابی قیمت‌های معمولی یک دارایی کریپتو در طی یک بازه زمانی معین- مانند یک هفته، ۱۰ روز ، ۳۰ روز یا بیشتر از این می‌باشد، که به شما بستگی دارد. مقایسه میانگین‌های متحرک در یک بازه زمانی کوتاه‌تر با مدت زمان طولانی، می‌تواند روندهای جدیدی را کشف کند و شما را قادر می‌سازد در سطوح قابل توجهی از رشد اخیر پیشرفت کنید و کمک می‌کند یک سقوط ناگهانی آماری بلندمدت به وضوح منعکس نشود.

آیا باید تنها به تحلیل تکنیکی اعتماد کنم؟

اگرچه این نوع تحلیل، شایع‌ترین شکل تجزیه و تحلیل در جهان ارز دیجیتال است، اما در نظر گرفتن عوامل دیگر نیز مهم است.

همیشه به یاد داشته باشید که تجزیه و تحلیل فنی، عوامل اساسی‌ای که در بازار تاثیر می گذارند و باعث بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت‌ها می‌شوند را به شما نمی‌گویند. حملات هک، احکام قانون‌گذاری، اخبار مهم، توافقنامه‌های برجسته و راه‌اندازی محصولات جدید، همه می‌تواند به شما در دستیابی به موفقیت کمک کنند- و به شما اطلاع می‌دهند که نمودار شمعی چه زمانی سقوط خواهد کرد، قبل از اینکه اتفاق بیفتند. تکیه بر فقط یک شکل تجزیه و تحلیل به نوعی شبیه به تلاش برای خوردن استیک فقط با یک چنگال است. شما برای این کار به چاقو هم احتیاج دارید.

چگونه از نوسانات قیمتی بیت‌کوین دارایی‌های خود را حفظ کنیم؟

استیبل کوین (Stablecoin)ها کریپتوکارنسی‌هایی هستند که برای به حداقل رساندن نوسانات قیمت در محیط کریپتوکارنسی با وصل شدن (pegging) هر یک از توکن‌ها به یک دارایی کریپتوی زیربنایی، پول فیات و یا کالاهای قابل مبادله در بورس (ETC) مانند فلزات گرانبها طراحی شده‌اند. استیبل کوین‌ها نیز دارای ویژگی‌هایی مشابه با دیگر کریپتوکارنسی‌های محبوب می‌باشند و تراکنش‌های ساده را از طریق زیرساخت‌های کریپتوکارنسی موجود با شبکه‌های بی‌اعتماد با استفاده از کاوشگر بلاک (Block Explorer) مناسب انجام می‌دهند. این امر امکان پرداخت‌های ارز فیات خاص یا فلزات گرانبها را فراهم می‌سازد و می‌تواند از گیرندگان در مقابل تغییرات ناگهانی قیمت محافظت کند.

تتر در واقع رمزارزی است که برای صرافی‌ها نقدینگی فراهم می‌کند. معامله‌گران می‌توانند با خرید و فروش تتر از نوسانات بازار در امان باشند و یا با مدیریت نوسانات بازار، پول بیشتری به دست آورند، هم‌اکنون دو نوع رمزارز تتر، برای دلار و یورو وجود دارد. اما در حقیقت بیشتر حجم مبادلات با دلار تتر (USDT) انجام می‌گیرد. تتر،‌ مانند دیگر رمزارزها از بلاک‌چین استفاده می‌کند؛ و برخلاف دیگر کریپتوها این ارز ‌توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود!! این به آن معناست که هر تتـر باید توسط دلارهایی که ذخیره نگه‌ داشته شده‌اند، با نرخ ۱ به ۱ پشتیبانی شود. این یعنی، معاملات تتـر در تمام صرافی‌ها در سطح یک دلار بوده و می‌توان آن‌ها را به جای دلار به کار برد.

بهترین راه تهیه ارز دیجیتال چیست؟

برای تهیه ارزدیجیتال می‌توانید از تبدیل یارهای آنلاین اقدام به خرید بیت‌کوین کنید. دلاریپتو، یک اکسچنج آنلاین ارز دیجیتال است. در دلاریپتو امکان تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر و خرید و فروش ارز دیجیتال به صورت اینترنتی و حضوری میسر است.

 

 

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند