گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس ارزی:

معامله‌گران بازار ارز بخوانند / دلار این هفته ارزان می‌شود؟

معامله‌گران بازار ارز بخوانند / دلار این هفته ارزان می‌شود؟

یک کارشناس ارزی معتقد است با توجه به تعویق بررسی FATF و متنفی شدن طرح قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمالا بازار ارز این هفته ثبات و آرامش بیشتری را نسبت به هفته‌های گذشته تجربه کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، پایان هفته گذشته معاملات دلار در بازار آزاد با نرخ ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان پایان یافت و هفته جاری نیز با همین نرخ آغاز شد.

طی هفته گذشته، قیمت این اسکناس آمریکایی در بازار آزاد فراز و فرود شدیدی را تجربه نکرد و هفته با قیمت ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان برای فروش هر دلار پایان یافت.

روز چهارشنبه دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد که بررسی FATF به فروردین ۱۴۰۰ موکول شده است.

روز پنج‌شنبه نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که با تلاش‌های فشرده دیپلماتیک طرح قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتفی شد.

در همین حال، رئیس جمهور نیز با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست، گفت: سه کشور اروپایی بفهمند که آژانس یک نهاد فنی است و اجازه دهند به کار فنی خود ادامه داده تا به این ترتیب توافق خوب اخیر ایران و آژانس نیز تداوم یابد.

حالا با وجود این سیگنال‌ها و درحالی که ارزش جهانی دلار رو به صعود است، انتظار می‌رود بازار ارز در هفته پیش‌رو چه مسیری را طی کند؟

سهراب اشرفی، کارشناس بازار ارز، در پاسخ می‌گوید: روزپنج‌شنبه که مشخص شد اقدامات سه کشور در آژانس به نتیجه نرسیده، قیمت دلار همان روز قدری کاهشی شد و حتی برای ساعاتی وارد کانال ۲۴ هزار تومان شد. احتمالا این روند در ابتدای این هفته نیز ادامه یابد.

او توضیح می‌دهد: علاوه بر این، بازار نگران بود تا شب عید FATF رد شود اما این اتفاق نیفتاد بلکه بررسی آن معوق شد. خیلی‌ها اعتقاد داشتند که این لوایح تصویب نمی‌شود، پس نگران بودند که با تصویب نشدن این لوایح، آن هم در شب عید بازار واکنش آنی نشان دهد که لوایح رد نشد. در فروردین هم با توجه به اینکه ظاهرا شرایط ایران در جهان رو به بهبود است، احتمال دارد با شرط و شروطی لوایح پذیرفته شود، بنابراین دورنما اکنون قدری بهتر شده است.

این کارشناس در نهایت تاکید می‌کند: بنا به همین دو عامل فعلا احتمالا روند بازار کاهشی باشد. من پیش‌بینی می‌کنم که احتمالا بازار این هفته نزولی آغاز شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند