تجارت نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی قیمت دلار 2 بهمن 1401/ برنامه بانک مرکزی برای مهار ارز چیست؟

قیمت دلار امروز 1 بهمن 1401 روند صعودی داشت.

شروع بهمن ماه مصادف شد با تغییر کانال قیمت دلار. معامله‌گران و کارشناسان بازار روند فعلی قیمت را پیش بینی کرده بودند. باید دید اقدام بعدی بازارساز برای مدیریت این اسکناس آمریکایی چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز روند صعودی قیمت دلار در نخستین روز بهمن ماه، در حالی ادامه دارد که بازار ارز با اخبار متفاوت بین‌المللی روبه ‌روست. چشم‌انتظاری معامله‌گران به اخبار سیاسی خارجی، حکایت از تکرار تجربه دوره‌های پیش دارد که آنچه بازار ایران را دستخوش تغییر می‌کند تاثیرات بین‌المللی است تا تصمیمات داخلی!

دیروز قیمت دلار در بازار تهران، در پله آخر کانال جدید باز شد و با ۴۱۰ تومان افزایش، حتی یک کانال بالاتر هم رفت. این در حالی است که دلار روز پنجشنبه به قیمت ۴۱ هزار و ۹۸۳ تومان معامله شد.

معامله‌گران در روزهای گذشته روند قیمت دلار در هفته ابتدایی بهمن را افزایشی پیش‌ بینی کرده بودند، اما اکنون معتقدند این افزایش اثر خبر وال استریت ژورنال است که گزارش داده آمریکا در حال بستن مسیر دلار به ایران و عراق است. در این گزارش آمده تشدید فشار بر ایران موجب کاهش ارزش پول عراق شده است.

دلار سلیمانیه دیروز در کانال جدید معامله شد و گفته می‌شود، تقویت ارزش دلار در بازار سلیمانیه موجب شده تقاضا برای این ارز در بازار همسایه بیشتر شود.

هیجان خرید بازیگران ارزی تهران 

قیمت دلار اواسط هفته گذشته پس از یک هفته از فریز قیمت، متاثر از خبر تحریم سپاه توسط پارلمان اروپا در مسیر صعودی قرار گرفت. این در حالی است که سیگنال قیمتی بازارهای موازی به معاملات تهران نیز افزایشی بود و رشد قیمت دلار در بازارهای همسایه و ورود نرخ حواله درهم به کانال جدید باعث شد هیجان بازیگران ارزی در تهران برای خرید بیشتر شود.

درهم امارات دیروز به قیمت ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان رسید و دلار هرات نیز در کانال 43 هزار تومان معامله شد. با وجودی که در هفته گذشته اخباری مبنی بر ممانعت از انجام معاملات فردایی در بازار هرات از سوی طالبان مطرح شده بود و طی این مدت در کانال‌های تلگرامی نیز این معاملات در اتاق‌های هرات انجام نمی‌شد اما امروز روند معاملات فردایی در این بازار دوباره از سر گرفته شد.

قیمت دلار، یک ماه پیش یعنی اول دی ماه با نرخ ۳۹ هزار و ۷۴۰ تومان در بازار معاملات آزاد معامله شد و با وجود تلا‌ش‌های بازارساز برای حفظ محدوده ۴۰ هزار تومانی  اخبار سیاسی تلاش‌های دولتی را نقش برآب کرد. طی مدت مذکور دلار بیش از ۱۱ درصد تغییر کرد و بیشتر این افزایش مربوط به امروز است.

قیمت دلار در شش ماهه دوم سال با روند افزایشی همراه شد و این صعود را تحلیلگران بازار از ابتدای سال هشدار داده بودند، «قیمت دلار با تورم ۵۰ درصدی همخوانی ندارد و فنر فشرده این اسکناس آمریکایی در دستان دولت است.»

چوب دولت برای تنبیه چه کسی بالا می‌رود؟

در پی رشد شارپی قیمت دلار، ۸ دی‌ماه صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی با تدبیر تیم اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز، برکنار شد. این اقدام بانک مرکزی مورد انتقاد تحلیلگران اقتصادی قرار گرفت، با این مضمون که «دولت از تجربه‌های گذشته درس نمی‌گیرد و راه چاره کاهش قیمت دلار تغییر مدیریت و ریاست نیست.»

روزی که صالح‌آبادی سکان ریاست بانک مرکزی را به محمدرضا فرزین سپرد قیمت دلار ۴۳ هزار و ۴۲۰ تومان بود. باید دید برنامه تیم اقتصادی دولت این‌بار برای کنترل بازار ارز چیست؟

باید توجه داشت امروز شاخص کل بورس با افت 1.87 درصدی بسته شد و تحلیلگران پیش بینی می‌کنند با این ریزش بورس و افزایش قیمت دلار بخشی از سرمایه در بازار به سمت بازار ارز و کالاهای دلار محور حرکت کند. هر چند این روند کوتاه‌مدت خواهد بود.

آخرین پیش ‌بینی‌ها را هر روز در صفحه پیش بینی بازارها بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند