پیش‌بینی قیمت طلا امروز 9 دی 99

پیش‌بینی قیمت طلا امروز 9 دی 99

قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد دیروز، یک میلیون و 149 هزار و 300 تومان معامله شد. همچنین قیمت هر سکه تمام بهار آزادی به ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. امروز برای قیمت طلا و سکه چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد دیروز، یک میلیون و 149 هزار و 300 تومان معامله شد. همچنین قیمت هر سکه تمام بهار آزادی به ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. امروز برای قیمت طلا و سکه چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

به گفته سید محمود فضل آذر شربیانی، بازرس هیات مدیره اتحادیه طلای تهران، قیمت طلا بستگی به قیمت دلار و انس جهانی دارد، چنانچه فردا جو بازار ارز آرام باشد، قیمت طلا ثابت باقی می‌ماند.

در این مورد دنیای اقتصاد نوشت: به گفته برخی تحلیلگران بازار، اولین عاملی که موجب ناکامی سکه‌بازان برای شکست مرز ۱۲‌میلیون تومانی شد، کاهش بهای دلار بود. دیروز دلار تا ساعت ۳ بعدازظهر ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۵ هزار و ۷۵۰ تومان رسید.

در کنار این، حبابی که در بازار سکه وجود دارد، کمی متقاضیان را برای ورود به بازار محتاط کرده است. ارزش بازاری سکه همچنان نزدیک به ۵درصد از ارزش ذاتی آن فاصله دارد. در واقع‌ اگر شرایط بازار طبیعی بود، سکه باید زیر ۱۱میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مورد معامله قرار می‌گرفت.

همین مساله موجب شده است که برخی از معامله‌گران در انتظار افت بیشتر قیمت سکه و ورود به بازار در عددهای پایین‌تر باشند. البته عده‌ای از فعالان استدلال می‌کنند که در اوایل پاییز حباب‌سکه به بالای ۱۵درصد هم رسیده بود و بازهم تقاضا در بازار رشد می‌کرد.

آنها این استدلال را به این منظور به‌کار می‌برند که اشاره کنند بین حباب سکه و تمایل افراد برای ورود به بازار رابطه‌ای برقرار نیست، با این حال باید به این نکته توجه کرد که در آن زمان، سمت و سوی انتظارات به شکل دیگری بود و شدت روند افزایشی به اندازه‌ای بود که افراد حاضر بودند، بعضا سکه را ۲میلیون تومان بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله کنند. با این حال، در یک ماه گذشته، وضعیت کاملا متفاوتی بر بازار سکه حکمفرما شده است.

این فلز گرانبها در دامنه قیمتی محدودی زندانی شده است و نوسانات محدود، حاضران در بازار سکه را هم خسته کرده است. در شرایطی که نوسانات محدود و جهت قیمت نیز نزولی بوده است، طبیعی است که برخی از افراد به دنبال خرید سکه در اعدادی باشند که با ارزش ذاتی این فلز گرانبها مطابقت بیشتری داشته باشد. با توجه به این اوضاع می‌توان گفت که عوامل درونی بازار سکه حمایت زیادی از رشد حداقل شدید این بازار نمی‌کنند و حتی امید دارند که قیمت‌ها کمی نزولی‌تر شوند.

با این حال، رفتار متغیرهای بیرونی مانند طلای جهانی و دلار بازار داخلی ممکن است به گونه‌ای شود که سکه‌بازان را هم در موقعیت خرید قرار دهد. به‌عنوان مثال، اگر قیمت طلای جهانی بتواند به بالای مرز هزار و ۹۰۰ دلاری برود یا دلار از مرز ۲۶ هزار تومانی عبور کند، انتظارات در بازار سکه افزایشی خواهد شد و حتی ممکن است بار دیگر به حباب این فلز گرانبها بی‌توجه شوند. با این حال، شرایط در بازار ارز هم فعلا زیاد به کام سکه‌بازان نبوده است.

اخبار مرتبط با طلا را در صفحه اختصاصی ارز و طلا تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند