خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
تجارت نیوز در گفت‌وگو با تحلیلگر بازار طلا و سکه بررسی کرد:

لاک دفاعی معامله‌گران طلا در سنگر دلار

cb8b171e 13ed 4d80 844b 61f01560e529 WedJul142021

امروز قیمت طلا و سکه کاهش داشت. این روند نزولی در بازار فلز زرد متعاقب عقب‌نشینی قیمت دلار رخ داده‌ است. فعالان اقتصادی معتقدند تا زمانی که بازار ارز کاهشی است نباید انتظار روند صعودی را در بازار طلا و سکه داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا و سکه امروز با کاهش قیمت دلار و ریزش قیمت انس‌جهانی همراه شد. امروز بازارهای مالی به جهت تعطیلی دو روز آینده نیمه تعطیل بود و روند معاملات بازار فلز زرد نیز رونق نداشت. اما سیگنال‌های سیاسی و احتمال افزایش مذاکرات در حوزه برجام بر روند کُند معاملات طلا و سکه بی‌تاثیر نبود.

قیمت روز سکه و حباب آن 13 خرداد 1402

هفته گذشته تنش میان ایران و طالبان در مرزهای شرقی بالا گرفت و به نظر می‌رسد فعلا این درگیری‌ها پایان یافته است؛ از سوی دیگر در روزهای پایانی هفته گذشته خبرهایی درباره پیشرفت روابط ایران و عربستان مخابره شد و احتمال سفر قریب‌الوقوع وزیر خارجه عربستان به ایران بالاست. از همین‌رو این سیگنال‌های سیاسی معامله‌گران بازار طلا را مجبور به عقب‌نشینی کرده است.

تقاضا در بازار طلا آب رفت

در همین راستا ابراهیم محمدولی فعال اقتصادی رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر تاثیر مستقیم قیمت دلار بر بازار طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «روند معاملات در بازار طلا و سکه نشان می‌دهد که تقاضای چشمگیری برای خرید طلا و سکه نداریم. تا زمانی که بازار ارز به ثبات نرسد و اخبار سیاسی روند بازار و معاملات را تعیین کند، نمی‌توان روند بازار فلز زرد را پیش‌بینی کرد.»

این فعال اقتصادی با اشاره به کاهش قیمت انس جهانی و تاثیر آن بر بازار داخلی طلا خاطر نشان کرد: «نس جهانی طلا فعلا روند باثباتی ندارد و در روزهای گذشته نیز نوسان کاهشی داشته است. بنابراین تغییر قیمت جهانی طلا با وجود کاهش چندان قابل توجه نیست و قیمت دلار بیشترین تاثیر را در روند قیمت‌ طلا و سکه دارند.»

این کارشناس بازار هر گونه پیش‌بینی قیمت طلا و سکه را متعاقب تغییرات در قیمت دلار عنوان کرد.

سرپیچی سکه بهار از روند کاهشی

امروز قيمت دلار به جهت بازار نیمه تعطیل ابتدای هفته و سیگنال‌های سیاسی یک کانال عقب‌نشینی کرد و متعاقب آن قيمت در بازار فلز زرد ريزش داشت. گفتنی است انس جهانی طلا نیز فعلا در محدوده ١٩۴۸ دلارینوسان دارد و روز گذشته با ریزش حدود ۲۰ دلاری همراه بود.

امروز ۱۳ خرداد ۱۴۰۲، قیمت سکه امامی ۲۰۸ هزار تومان کاهش داشت. این قطعه با قیمت ۳۰ میلیون و ۳۸۰هزار تومان معامله شد. برخلاف کاهش قیمت در تمام قطعات سکه اما  قیمت سکه بهار آزادی  افزایش محدود ۹ هزار تومانی داشت و با قیمت ۲۷ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان مبادله شد.

نیم سکه، امروز ۱۰۰ هزار تومان كاهش داشت و با قیمت ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، معامله شد. ربع سکه، باكاهش ۵۰ هزار تومانی به قیمت ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید. سکه گرمی نیز ۲۰ هزار تومان ارزان شد و باقیمت ۶ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان معامله شد.

راه حباب سکه از قیمت جدا شد

امروز حباب سکه‌ بر خلاف رشد قیمت سکه با روند افزایشی باز شد. حباب سکه بهار بیشترین افزایش را داشت و ۳۷۰ هزار تومان گران شد.

امروز همچنین  قیمت طلا با روند كاهشی باز شد. هر مثقال طلا که در لحظه نگارش این گزارش با قيمت ۱۰ ميليون و ۷۱۱ هزار تومان معامله شد و کاهشی در حدود ۱۳۰ هزار تومانی داشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۳۵ هزارتومان كاهش داشت و با قیمت دو میلیون و ۴۶۸ هزار تومان مبادله شد.

قیمت طلای دست دوم هم دو میلیون و ۴۳۵ هزار تومان شد و ۳۴ هزار تومان کاهش قیمت داشت.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

نظرات