پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز ۲۵ مهر / سکه در انتظار سطوح جدید

افزایش قیمت دلار در روز شنبه موجب شد قیمت طلا و سکه امامی نیز در جاده صعودی قرار بگیرد. فلز گران‌بهای داخلی در نخستین روز هفته، ۷۰هزار تومان رشد کرد و به بهای ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، در بازار امروز اونس جهانی طلا به ۱۷۶۷ دلار رسید. در سایت اتحادیه طلا تهران قیمت طلا ۱۸ عیار یک میلیون و ۱۴۱ هزار تومان اعلام شد.

افزایش قیمت دلار در روز شنبه موجب شد سکه امامی نیز در جاده صعودی قرار بگیرد. فلز گران‌بهای داخلی در نخستین روز هفته، ۷۰هزار تومان رشد کرد و به بهای ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. برگشت فلز گران‌بهای داخلی به محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای بازیگران بازار اهمیت زیادی داشت. از نگاه آنها برگشت سکه به مرز یاد شده نشان‌دهنده کاهش قدرت کاهشی‌های بازار است.

سکه در هفته گذشته با از دست دادن محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی با فشار سنگین فروش مواجه شد و حتی تا محدوده ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پایین رفت. از نگاه برخی معامله‌گران محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی مقاومتی است که سکه در صورت عبور از آن حتی می‌تواند به بالای مرز ۱۲ میلیون تومان برود.

افزایش قیمت‌ها ادامه دارد؟

فعالان بازار سکه عقیده دارند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه فردا با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی، اگر اخبار و سیگنال خاصی رخ ندهد تغییرات زیادی نخواهد داشت. اگر روز یکشنبه و دوشنبه افزایش نرخ ارز ادامه داشته باشد و روز دوشنبه اونس جهانی روند افزایشی خود را ادامه دهد احتمال ادامه افزایش قیمت‌ها وجود دارد.

تردید کارشناسان کیتکو از رشد قیمتی طلا

پس از این که قیمت طلا اواسط هفته گذشته تحت تاثیر آمار تورم داغتر از حد انتظار ۴۰ دلار صعود کرد، نتوانست مرز روانی ۱۸۰۰ دلار را بشکند که باعث یک دور دیگر ریزش قیمت شد.

بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۲۹ دلار و ۶۰ سنت معادل حدود ۱.۷ درصد کاهش یافت و در ۱۷۶۸ دلار و ۳۰ سنت بسته شد. با این حال قیمت طلا برای کل هفته ۰.۶ درصد رشد کرد که بزرگترین رشد هفتگی از هفته منتهی به سوم سپتامبر بود.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۳ نفر شرکت کردند که ۳۸.۵ درصد نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند و به همین میزان مشابه به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۲۳ درصد هم نظر خنثی داشتند.

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران غیرحرفه ای، ۱۴۲۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۶۸ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۹ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۳ درصد نظری نداشتند.

دنیای اقتصاد نوشت:

سکه در انتظار سطوح جدید

سکه امامی که عمدتا تحت‌تاثیر رشد قیمت دلار و افت بهای اونس طلا در معاملات بازار جهانی قرار دارد، روز شنبه مسیر افزایش نسبی را در پیش گرفت، به طوری که هر سکه روز گذشته به قیمت ۱۱میلیون و ۸۰۰هزار تومان مورد داد و ستد معامله‌گران بازار طلا قرار گرفت. عده‌‌‌ای از کارشناسان این بازار بر این باورند که در هفته جاری به نظر می‌رسد نوسانات زیادی در قیمت‌ها ایجاد شود و تغییرات نرخ با توجه به قیمت اونس جهانی و نرخ ارز در بازار داخلی که در حال تغییر است، می‌تواند باعث افزایش نوسان قیمتی در بازار طلا و سکه شود. همچنین از نگاه فعالان به نظر می‌رسد، تغییر قیمت در روزهای پیش‌رو برای سکه رقم بخورد، به طوری که این کالا سطوح جدیدی از قیمت‌ها را در کارنامه خود به‌ثبت برساند.

فراز و نشیب طلا

اونس طلا در معاملات بازار جهانی هفته گذشته تحت‌تاثیر آمار تورمی آمریکا داغ‌تر از حد انتظار و حدود ۴۰دلار صعود کرد، اما نتوانست مرز روانی ۱۸۰۰دلاری خود را بشکند که همین امر باعث شد، طلای جهانی یک بار دیگر ریزش قیمت را تجربه کند. اما با وجود این ریزش، طلا توانست عملکرد مثبت ۶۴/ ۰درصد را تجربه کند و در نهایت کار خود را در سطح قیمتی ۱۷۶۸دلار خاتمه داد. عاملی که در کاهش قیمت طلا موثر بود، آمار خرده‌فروشی بهتر از حد مطلوب بود که نشان داد فدرال‌رزرو می‌تواند در خصوص تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه یا افزایش نرخ‌های بهره با دست بازتری عمل کند. تا زمانی که بازار در پی هر گونه تحکیم سیاست پولی از سوی فدرال‌رزرو و سایر بانک‌ها باشد، این فراز و فرودها ادامه خواهد یافت.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند