کد خبر: 248076

پیمان پولی دوجانبه راهی برای فرار از تحریم‌های بانکی

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین انعقاد پیمان پولی دوجانبه با ترکیه را با توجه به مشکلات موجود در مبادلات ارزی کشور به‌صورت مقطعی امری مثبت دانست.

سرویس کسب‌وکار -

مجیدرضا حریری نایب رئیس اتاق ایران و چین در خصوص پیمان پولی مالی ایران و ترکیه که به تازگی گشایش یافته است، اظهار کرد: با توجه به شرایطی که بانک جهانی برای کشور تعیین کرده است و مشکلات موجود در عرصه مبادلات مالی، موضوع پیمان پولی دوجانبه میان ایران و ترکیه شاید راه فراری برای دور زدن تحریم‌ها و مشکلات بانکی باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به همین سبب این سند (LC) که میان ایران و ترکیه گشایش یافته است به صورت مقطعی تا زمان بهبود شرایط و رفع مشکلات تصمیم خوبی است.

وی ادامه داد: موضوع پیمان مالی میان ۲ کشور مسئله‌ای چند وجهی است اینکه کشور قرار است چه کالایی صادر کند، چه تولیداتی را از کشور ترکیه وارد کند و روش تسویه حساب میان ۲ کشور به چه صورتی است عوامل مهم و قابل بررسی در این خصوص است.

حریری بیان کرد: ۸۰ درصد از محصولاتی که کشورمان به سایر نقاط دنیا بخصوص ترکیه صادر می‌کند شامل مواد خام و انرژی است همچنین لازم به ذکر است که این محصولات با ارزهای معتبر جهانی مانند دلار و یورو به فروش می‌رسد و باید این موضوع که آیا فروش مواد خام و انرژی و در مقابل دریافت لیر ترکیه صرفه اقتصادی دارد مورد بررسی قرار گیرد.

این کارشناس و عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: اگر مسیر به سمت صادرات کالاهای تولید داخل حرکت کند بر تأثیر مثبت مقطعی این اتفاق افزوده خواهد شد اما هم اکنون کشور کالایی برای صادرات و عرضه در بازار کشور ترکیه ندارد پس پیش بینی اجرایی شدن چنین اقدامی امری دور از انتظار خواهد بود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.