در گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس مطرح شد:

چرا پیش‌بینی سود شرکت‌ها باعث واکنش منفی بورس شد؟

چرا پیش‌بینی سود شرکت‌ها باعث واکنش منفی بورس شد؟

چند وقتی است که دوباره پیش‌بینی سود شرکت‌ها منتشر می‌شود ولی این بار انتشار این پیش‌بینی‌ها باعث واکنش منفی بورس شد. اما با وجود واکنش منفی بورس چرا باید پیش‌بینی سود شرکت‌ها منتشر شود؟

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز، در رابطه با اینکه چرا پیش‌بینی سود شرکت‌ها باید منتشر شود گفت: چون مختصات بازار سهام ما توده‌واری است پیش‌بینی سود شرکت‌ها می‌تواند راهنمای افراد تازه‌وارد باشد و آنها را در انتخاب سهم مورد نظر خود یاری کند.

این کارشناس در رابطه با دلیل واکنش منفی بازار به پیش‌بینی سود شرکت‌ها بیان کرد: نحوه انتشار این پیش‌بینی، جای بحث زیادی دارد زیرا برخی از این گزارش‌ها به دلیل نحوه انتشارشان به بازار سهام شوک منفی وارد می‌کند و پیش‌بینی سود شرکت‌ها باید درست و به واقعیت نزدیک باشد، زیرا شرکت‌ها می‌توانند با انتشار گزارش‌های غیرواقعی به بازار سهام جهت بدهند و به نوعی رانت توزیع کنند.

این کارشناس در رابطه با نقطه‌ضعف انتشار پیش‌بینی‌ها گفت: پیش‌بینی برخی از شرکت‌ها با واقعیت فاصله زیادی دارد و همچنین پیش‌بینی سود برخی از شرکت‌ها به صورت یک‌خطی منتشر می‌شود که اصلا درست نیست. این پیش‌بینی‌ها باید ساختار مشخصی داشته باشد و به نظرم اصلا نباید قطع می‌شد و الان نیز باید بهبود پیدا کند. بهتر است شرکت‌ها در پیش‌بینی سود ابهامات سال ۱۴۰۰ را مدنظر قرار دهند و بهتر است پیش‌بینی سودها در سناریوهای متعدد از جمله خوشبینانه و بدبینانه منتشر شود تا سهامداران بتوانند تصمیمات درستی اتخاذ کنند. زیرا اگر پیش‌بینی سودها در سال جاری از سوی شرکت‌ها به هر دلیلی محقق نشود سهام این شرکت‌ها ریزش خواهد کرد.

این کارشناس به الزام وجود نهادهای نظارتی تاکید کرد و گفت: عمدتا پیش‌بینی سود شرکت‌ها از سوی موسسات بین‌المللی منتشر می‌شود و به اجماع عمومی می‌رسد اما باید نهاد نظارتی وجود داشته باشد تا صحت این پیش‌بینی‌ها را تایید کند و این پیش‌بینی‌ها از نظر حسابرس نیز درست باشد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند