کد خبر: 162246

چهار نفری که دلار را تکان دادند

«مرکل، دراگی، یلن و ترامپ» چهار نفری هستند که رفتار آنها تقویت دلار در مقابل سایر ارزها را رقم زد.

چهار نفری که دلار را تکان دادند
سرویس بازار -

در هفته اخیر دلار در مقابل ارزهای عمده و نوظهور تقویت شده است. دلار در مقابل ین ژاپن ۰.۴۶ درصد تقویت و در برابر فرانک سوئیس ۰.۱۲ درصد تضعیف شد. در همین مدت یورو تا ۱.۱۲ و پوند انگلیس تا ۰.۷۱ درصد مقابل دلار تضعیف شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس تحلیلی که بانک مرکزی ارائه کرده است، چرایی تقویت و تضعیف ارزش دلار را می‌توان در اقدامات چند نفر جستجو کرد. اینکه حزب «مرکل» نتوانست در انتخابات آلمان به پیروزی قاطعانه‌ای دست پیدا کند و مجبور به ائتلاف با یکی از احزاب رقیب شد، عاملی بود برای تقویت دلار.

همچنین نگرانی «دراگی»، رئیس بانک مرکزی اروپا از روند تقویت یورو و اشاره بر ادامه سیاست‌های فوق انبساطی در تقویت دلار اثرگذار بود. وی در این باره تاکید کرده بود که برای تقویت نرخ تورم همچنان به درجه‌ای از سیاست‌های انبساط پولی نیاز است.

خانم «یلن»، رئیس کل فدرال رزرو نیز سخنرانی در رابطه با سیاست‌های پولی بازارهای مالی داشت که ظاهرا عمده توجهات به سمت بخشی از آن رفت که موضوع افزایش تدریجی نرخ بهره را مطرح کرده بود، موضوعی که اشاره به آن همواره بر ارزش دلار موثر بوده است.

ترامپ در هر دو طرف دلار

اما ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا کسی بود که در هر دو طرف یعنی تقویت و افت ارزش دلار موثر بوده است. وی اظهاراتی درباره طرح مالیاتی دولت از کاهش نرخ مالیات برای شرکت‌ها و اقشار متوسط درآمدی داشت که موجب رشد ارزش دلار شد.

در سویی دیگر توییت ترامپ موجبات ریزش ارزش دلار را فراهم آورد. وی در هفته گذشته در توییتی در خصوص دوام نیاوردن رهبر کره شمالی بر مسند قدرت و احتمال سرنگونی هواپیماهای نظامی آمریکا از سوی وزیر خارجه کره شمالی داشت که باعث شد تا فرانک سوئیس به عنوان یک ارز امن تا حدی در مقابل دلار تقویت و به عبارتی این ارز تضعیف شود.

دلار در بازار ایران

در بازار ایران نیز گرچه دلار نوسان تندی نداشت اما به روند روبه‌رشد خود که حدود یک ماهی است آن را آغاز کرده، هر چند با شیبی ملایم ادامه داد. این ارز از حدود یک ماه پیش از کانال ۳۷۰۰ تومان خارج و به ۳۹۰۰ تومان وارد شده است. دلار در هفته جاری تا ۳۹۴۰ تومان در بازار آزاد معامله شد.

 

منبع: ایسنا

۱ دیدگاه

  1. محمد محمود ملتي    3    0

    حرکات نمایشی ترامپ و رهبر کره شمالی چنان حساب شده بود که ابتدا سهام دنیا را کاهش داد تا یاران ترامپ و کره شمالی سهام دنیا را ارزان بخرند و دوباره که بازار به مرحله افزایش رسید سهامی که ارزان خریده بودند گران فروختند وسود کلانی عاید شان شد در خصوص طلا هم صدق می کند البته تسلیحات زیادی هم برای فروش به کشورهای احمق و ترسو صادر کردند.می بینید که چقدر ترامپ ادم بازاری و کاسب است و دنیا را ملعبه خود کرده است

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.