موضوعات داغ:

چگونه مجوز تولیدی پوشاک بگیریم؟

چگونه مجوز تولیدی پوشاک بگیریم؟

رئیس اتحادیه پیراهن‎فروشان درباره مجوز تاسیس تولیدی پوشاک اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در این صنف از ۱۰۰ میلیون تومان شروع و تا ۴۰۰ میلیون تومان ادامه دارد.

رئیس اتحادیه پیراهن‎فروشان گفت: سرمایه‌گذاری در صنف تولید پوشاک از ۱۰۰ میلیون تومان شروع و تا ۴۰۰ میلیون تومان ادامه دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین آقاکوچکی، رئیس اتحادیه پیراهن‎فروشان درباره مجوز تاسیس تولیدی پوشاک اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در این صنف از ۱۰۰ میلیون تومان شروع و تا ۴۰۰ میلیون تومان ادامه دارد.

رئیس اتحادیه پیراهن‌فروشان از شرایط و مدارک لازم برای تاسیس این صنف خبر داد و گفت: کارت ملی، شناسنامه، کارت پایان خدمت و همچنین آخرین اظهارنامه مالیاتی که پرداخت شده است (تصویه حساب شهرداری) و بیمه تامین اجتماعی، نمونه‌ای از مدارک لازم برای تهیه مجوز تاسیس تولیدی پوشاک است.

آقاکوچکی با اشاره به اینکه قانون، تعریف کاملی از فضا برای این واحد‌ها در نظر نگرفته است، اظهار کرد: بهتر است این متراژ‌ها ۱۶ متر باشد، این در حالی است که در متراژ ۸ تا ۱۰ متر هم این واحد‌ها در نظر گرفته شده اند.

آقاکوچکی با تاکید بر اینکه نیرو‌های بازرسی به‌صورت مداوم بر این واحد‌ها نظارت دارند، اظهار کرد: این نظارت‌ها بیشتر بر اتاق پرو‌هایی است که در این واحد‌ها وجود دارد و سایر نظارت‌ها بر تجهیزات و نوع فعالیت آن چنان چنگی به دل نمی‌زند.

گفتنی است برای تاسیس یک واحد تولیدی یا صنعتی یا اقتصادی که می‌­تواند در حوزه‌های مختلف از قبیل کشاورزی، دامپروری، دامداری، طیور، کالا‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی، تولید نرم­‌افزار، کالا‌های پزشکی و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و … ابتدا می‌بایست از مرجع ذی‌صلاح مربوطه اقدام به ثبت درخواست صدور مجوز کرد.

فرآیند ایجاد یک بنگاه اقتصادی

مجوز تاسیس و بهره‌­برداری از یک واحد صنعتی یا بنگاه اقتصادی متناسب با حوزه و نوع فعالیت و محصول تولیدی توسط سازمان­‌های مختلف استانی از جمله صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، تعاون و رفاه، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، و… صادر می‌شود.

برای تبیین بهتر فرآیند تاسیس یا صدور جواز فعالیت برای یک بنگاه اقتصادی ابتدا می‌­بایست تعریف مشخصی از بنگاه اقتصادی داشت، بنا بر بر اساس تعاریف؛ بنگاه، یک سازمان یا مجموعه‌­ای از منابع است که در کنار یکدیگر، محصول (کالا یا خدمت) مشخصی را عرضه و ارائه می‌کنند و آن را با هدف کسب سود اقتصادی می‌فروشند. بنگاه با هدف عمر طولانی و فعالیت مستمر کسب‌­وکار تشکیل و تاسیس می‌شود.

همان‌طور که در تعریف مشخص شده، بنگاه باید با هدف کسب سود و فروش خدمات تاسیس شده باشد؛ بنابراین یک وزارتخانه یا یک سازمان مردم نهاد یا انجمن فرهنگی که محور اصلی آن کسب درآمد اقتصادی نیست، بنگاه محسوب نمی‌شود. نکته‌ی دیگر اینکه، لازم نیست بنگاه شخصیت حقوقی یا صنفی داشته باشد. اگر چند نفر با هم یک فروشگاه کوچک فروش لباس داشته باشند و هیچ‌نوع شخصیت حقوقی متناسب با این فعالیت هم ایجاد نشده باشد، هم‌چنان از نظر اقتصاددان‌ها ما با یک بنگاه اقتصادی مواجه هستیم.

لازمه اجرایی شدن اهداف حمایت از تولید داخلی در کشور، استفاده از تمام ظرفیت­‌های موجود برای ارتقای تولید ملی است. اگر اقتصاد داخلی تولیدمحور شود، به طور قطع فعالان اقتصادی به انجام فعالیت­‌های مولد تشویق می­ شوند و از فعالیت‌­های واسطه­‌گری و سایر فعالیت­‌های غیر مولد فاصله خواهند گرفت. از سوی دیگر، لازمه تقویت تولید ملی در کشور افزایش بهره‌وری، بهبود فضای کسب­‌وکار و جلب اعتماد سرمایه­‌گذاران داخلی و خارجی و … است که همه این‌ها در گروی تسهیل در ایجاد کسب‌وکار و کوتاه نمودن مسیر پر پیچ وخم سرمایه‌گذاری است؛ به عبارت دیگر، می‌­توان گفت که تسهیل در بهبود و تقویت فضای کسب‌­وکار همراه با تقویت و حمایت از تولید و بهره‌وری در کشور، زمینه­‌ساز تحقق اهداف اقتصادی است که مدنظر قانون‌گذاران در اسناد بالا دستی و رسیدن به افق ایران در ۱۴۰۴ است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند