چین و انگلیس 12 توافقنامه امضا کردند

چین و انگلیس 12 توافقنامه امضا کردند

چین و انگلستان امروز پنجشنبه در ادامه اولین دیدار رسمی ترزا می نخست‌وزیر انگلستان از این کشور، 12 توافقنامه همکاری در عرصه‌های مختلف امضا کردند.

در دیدار ‘لی که چیانگ’ نخست وزیر چین و همتای انگلیسی وی در پکن، دو طرف در باره گسترش همکاری‌ها در عرصه‌هایی چون تجارت فن آوری پیشرفته، ساخت و راه اندازی قطارهای تندرو، بخش‌های بانکی و انرژی هسته‌ای بحث و رایزنی کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دو طرف در دیدار خود تاکید کردند بخش‌های بیشتری از دو کشور به روی یکدیگر گشوده خواهد شد و همزمان چین و انگلستان توافق کرده‌اند در راه ابریشم نوین همکاری بسیار گسترده‌تری داشته باشند.

در همین حال، امروز پنجشنبه تارنمای یی سی چین حاکی گزارش کرده دو کشور 12 توافقنامه همکاری نیز امضا کرده‌اند که ارزش آن به 10 میلیارد یوان معادل یک میلیارد و 590 میلیون دلار می‌رسد.

یکی از مسائل مهمی که نخست وزیر چین در این ملاقات به آن اشاره کرد این است کشورش در حال بررسی راه‌هایی برای مرتبط ساختن بازارهای اوراق بهادار چین و لندن است.

او افزود چین و انگلستان دو عضو دایمی شورای امنیت هستند که از راهبرد جهانی شدن اقتصاد و آزادسازی تجارت و تسهیل در سرمایه‌گذاری متقابل حمایت می‌کنند.

ترزا می نیز گفت کشورش قصد دارد در برنامه راه ابریشم چین مشارکت کند و در زمینه‌های مالی و بانکی، نوآوری و حق حاکمیت معنوی، ایده‌هایی دارد که با چین در میان خواهد گذاشت.

‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین در جریان سفر سال 2015 میلادی به انگلستان گفت که روابط دو کشور با توجه به اینکه به سمت مناسبات راهبردی مشارکتی جهانی حرکت می‌کند، وارد عصر طلایی شده است.

این دو کشور دارای سه ساختار بلند پایه همکاری هستند که شامل امور امنیتی، اقتصادی و مالی و ساختار گفت و گوی تبادلات انسانی است.

امسال مصادف با چهل و ششمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک سفارتخانه‌ای میان دو کشور است و ‘ترزا می’ ششمین نخست وزیر انگلستان است که به چین سفر می‌کند.

ارزش تبادلات تجاری دو کشور با 6.2 درصد رشد در سال 2017 میلادی به 79 میلیارد دلار رسید.

سفر سه روزه ‘ترزا می’ نخست وزیر انگلیس به چین، صبح روز چهارشنبه با بازدید از شهر ‘ووهان’ مرکز استان هوبی چین آغاز شد.

این دومین سفر ترزامی، نخست وزیر انگلیس به چین بعد از رسیدن به قدرت است، او پیش از این در سال 2016 در نشست سران کشورهای 20 قدرت اقتصادی جهان که در هانگژو چین برگزار شد شرکت کرده بود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند