چین و ایتالیا در یزد نیروگاه آفتابی می‌سازند

چین و ایتالیا در یزد نیروگاه آفتابی می‌سازند

تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه خورشیدی همزمان با نخستین سالروز ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد امروز یکشنبه (18 تیرماه) با دو شرکت چینی و ایتالیایی امضا و مبادله شد.

مراسمی به منظور امضای این تفاهم نامه در مرکز خدمات سرمایه گذاری یزد با حضور علی زینی وند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ، مهدی جمالی نژاد، شهردار مرکز استان و غلامعلی سفید، رئیس شورای شهر یزد و نماینده شرکت دولتی «ساینو استیل» چین و مدیرعامل شرکت « دنیکون » ایتالیا برگزار و تفاهم نامه‌ای امضا شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به موضوع تفاهم‌نامه ساخت 500 تا یکهزار مگاوات نیروگاه آفتابی در مقیاس بالای 100 مگاوات (10 تا 30 مگاوات )، ساخت 20هزار نیروگاه خانگی پنج کیلو وات و ساخت کارخانه تولید پنل های خورشیدی است.

شرکت دنیکون ایتالیا ، نهادی فعال در شناسایی، ارتقا و توسعه فرصت‌های سرمایه گذاری بین المللی است و ساینو استیل چین هم شرکت دولتی بین المللی در حوزه معادن ، فلزات ، نیروگاه و حمل و نقل است که تاکنون 2.5 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده است.

یزد به علت گستردگی جغرافیایی و تعداد روزهای بیشتر آفتابی به بهشت انرژی خورشیدی ایران معروف است و با ورود بخش خصوصی برای احداث نیروگاه آفتابی کوچک در استان، سال‌های آینده میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی در آن کاهش خواهد یافت.

متوسط ساعت آفتابی سالانه یزد سه هزار و 200 ساعت اعلام شده و به همین دلیل توان زیادی برای ایجاد و توسعه نیروگاه‌های خورشیدی فراهم است و همین امر موجب شد تا دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی و جذب سرمایه گذاران در این بخش داشته باشد.

هم اکنون تعدادی سرمایه گذار متقاضی نصب 700 مگاوات انرژی خورشیدی در یزد از طریق شرکت‌های داخلی و خارجی هستند.

18تیر ماه نخستین سالروز ثبت 200 هکتار از 750 هکتار محدوده بافت تاریخی شهر یزد از سوی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد(یونسکو) است.

بافت تاریخی یزد نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان سال گذشته در چهل و یکمین اجلاس یونسکو در کراکوف لهستان در فهرست آثار جهانی ثبت شد.

شهر یزد با تائید دو معیار از معیارهای جهانی یونسکو و با 15 رای بعنوان نخستین شهر تاریخی و بیست و دومین اثر جهانی ایران در فهرست یونسکو به ثبت رسید.

پیش از این شهرهای رم، پاریس، لندن، استانبول و قاهره در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده بودند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند