کارگروه معدن به دنبال اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید

کارگروه معدن به دنبال اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید

عضو کمیسیون صنایع گفت: اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید و آیین‌نامه اجرایی آن به ویژه عرضه محصولات معدنی از طریق بورس کالا به شکسته شدن انحصار و تنظیم بازار این محصولات خواهد انجامید.

سیدمهدی مقدسی درباره قانون رفع موانع تولید و ماده ۳۷ این قانون، گفت: اجرای ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید و آیین‌نامه اجرایی آن به ویژه عرضه محصولات از طریق بورس کالا اقدامی راهگشا در حوزه معدن است زیرا باعث شفاف سازی در بازار شده و به کشف واقعی قیمت‌ها کمک می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی افزود: برای جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه و صادرات آن، عرضه در بورس کالا طبق ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر را می‌توان یکی از راه‌های مناسب برای این موضوع دانست به‌طوریکه اجرای این ماده قانونی به تشخیص نیاز داخل به سنگ‌آهن از بستر بورس کالا منجر می‌شود.

وی تاکید کرد: با عرضه محصولات معدنی از طریق بورس کالا نه تنها نحوه قیمت‌گذاری و خرید و فروش روشن خواهد شد بلکه انحصارها در این بازار شکسته شده و به تنظیم بازار این محصولات کمک به سزایی خواهد کرد.

مقدسی گفت: مجلس با استفاده از ابزارهای نظارتی خود بر بازارها از جمله بازار محصولات معدنی نظارت کامل و دقیق دارد.

وی ادامه داد: به‌طوری‌که درحال حاضر در جلسات کمیسیون صنایع و معادن مجلس و به ویژه کارگروه معدن به صورت جدی درحال پیگیری اجرای دقیق و کامل ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر هستیم تا محصولات معدنی به ویژه سنگ‌آهن براساس این ماده قانونی در بورس کالا عرضه شود.

مقدسی تصریح کرد: قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر بسیار پیشرفته است که همه موارد را برای ذی‌نفعان صنعت‌ومعدن مشخص کرده است، لذا عمل به ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید به نفع فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشور خواهد بود.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند