تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ادعاهای عجیب دولت ادامه دارد / کاهش تورم نقطه‌ به نقطه حقیقت دارد؟

اضافه برداشت بانک ها

دولت در ادامه رزومه‌سازی خود از کاهش تورم نقطه به نقطه و تسهیل اعطای وام‌های خرد به عنوان دستاوردهای خود یاد کرده است. اما واقعیت چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، یک سال از آغاز فعالیت دولت ابراهیم رئیسی می‌گذرد. دولت سیزدهم پس از یک ساله شدن اقدام به انتشار دستاوردهای خود در این مدت کرده است که البته برخی از آنها بسیار تعجب‌برانگیز هستند.

تورم نقطه‌ به نقطه کاهش یافت؟

یکی از ادعاهای دولت، کاهش ۱۸درصدی تورم نقطه‌ای است. واقعا مشخص نیست که این کاهش تورم نقطه به نقطه در مقایسه با چه زمانی ثبت شده اما هر چه که باشد، گزارش مرکز آمار ایران این موضوع را رد می‌کند.

آخرین اطلاعات تورم ایران، مربوط به تیر ماه سال ۱۴۰۱ است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ به نقطه در تیر ماه امسال عدد ۵۴درصد را ثبت کرد. عددی که بالاترین تورم نقطه به نقطه ثبت شده در تاریخ اقتصاد ایران است.

تورم نقطه‌ای ۵۴درصدی به این معنا است که خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۵۴درصد بیشتر از تیر ١۴٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. از سوی دیگر نرخ تورم نقطه به نقطه گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» که بیشترین اهمیت را در سبد خانوار دارند، به ۸۶درصد رسید.

بنابراین ادعای دولت سیزدهم مبنی بر کاهش تورم نقطه به نقطه، کاملا با آمار رسمی مرکز آمار مغایرت دارد.

دستاوردهای مبهم دولت ادامه دارند

یکی دیگر از ادعاهای دولت در سالگرد یک سالگی، تسهیل پرداخت وام‌های زیر ۱۰۰میلیون و بدون ضامن بود. البته این ادعا هم با ابهام همراه است.

اول آنکه صرف تسهیل اعطای وام نمی‌تواند به عنوان یک دستاورد مطرح شود. این ادعا باید زمانی مطرح شود که آمار رسمی وام‌های زیر ۱۰۰میلیون تومان و بدون ضامن در سال گذشته با امسال مقایسه شود. به علاوه، در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها به بهانه‌های مختلف از اعطای این تسهیلات سر باز می‌زنند و دریافت این وام برای هر کسی مقدور نیست.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند