رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد خبر داد:

تولید شیرخشک ۲۰ درصد کاهش یافت

شیر خشک

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد با بیان اینکه تولید شیرخشک نسبت به سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافته است، گفت: ۵۰۰ تن مواد اولیه در گمرک دپو شده و طی ۶ ماه اخیر مقادیری مواد اولیه با ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در گمرکات کشور مانده که به رغم پیگیری‌‌های مکرر، اتفاق خاصی نیفتاده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، هانی تحویل زاده، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد از دپوی ۵۰۰ تن مواد اولیه در گمرک خبر داد و گفت: طی ۶ ماه اخیر مقادیری مواد اولیه با ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در گمرکات کشور مانده و به رغم پیگیری‌‌های مکرر، اتفاق خاصی نیفتاده است.

او افزود: دپوی شیرخشک نوزاد از گروه یک به گروه ۲ کالا، بدون هماهنگی و اطلاع تولیدکنندگان رخ داد، در حالی که باید فرصتی به واردکنندگان داده می‌شد تا مواد اولیه خود را ترخیص می‌کردند.

تحویل زاده با بیان اینکه تولید شیرخشک نسبت به سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافته است، گفت: با توجه به کمبود مواد اولیه انتظار می‌‌رود که هر چه سریع تر مواد اولیه مانده در گمرک ترخیص شوند، در غیر این صورت تولید کاهش پیدا می‌کند.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به دپوی مواد اولیه شرکت‌ها در گمرک جای این سوال مطرح است که چرا وزارت صمت به صورت رسمی ممنوعیت را اعلام نمی‌‌کند؟

او با تاکید بر اصلاح قیمت شیرخشک در بازار بیان کرد: با اعلام رسمی ممنوعیت واردات، قیمت کنونی شیرخشک باید به بیش از ۲ برابر نرخ فعلی اصلاح شود، در حالی که عدم اعلام رسمی ممنوعیت واردات برخی مواد اولیه مانع قیمت گذاری آزاد شده است.

به گفته تحویل زاده، با توجه به دپوی مواد اولیه راهی جز تامین مواد اولیه با ارز دولتی یا آزادسازی قیمت وجود ندارد که در مقابل هم به مصرف کننده نهایی یارانه تخصیص بگیرد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد با بیان اینکه امکان خودکفایی ۱۰۰ درصدی مواد اولیه شیرخشک نوزاد وجود ندارد، گفت: در حال حاضر ۴۵ درصد آب پنیر، ۱۰ درصد لاکتوز، ۱۵ درصد شیرخشک بدون چربی از طریق واردات تامین می‌شود که با این وجود نمی‌‌توان ادعا کرد که ۱۰۰ درصد مواد اولیه خودکفا شد.

به گفته او، هم اکنون ۱۵ درصد مواد اولیه در داخل تامین می‌شود، اما خودکفایی ارزش بالاتری دارد.

تحویل زاده قیمت جهانی شیرخشک را ۲.۵ تا ۳ یورو اعلام کرد و افزود: براین اساس قیمت واقعی شیرخشک در داخل ۸۵ تا ۹۰ هزارتومان است، در حالی که هم اکنون قیمت هر قوطی شیرخشک داخلی ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان است.

او در پایان تصریح کرد: وزارت صمت باید هر چه سریع تر این مسئله را تعیین‌ تکلیف کند؛ چرا که بدون اعلام به شرکت‌‌ها، واردات ممنوع شده است، در حالی که باید به واردکنندگان از قبل مهلت داده می‌‌شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند