مروری بر روزنامه‌های ‌سه‌شنبه ۵ شهریور ماه 1398

تحلیل ارزی مطبوعات از ارزانی دلار / کاهش قیمت ارز همچنان ادامه دارد؟

تحلیل ارزی مطبوعات از ارزانی دلار / کاهش قیمت ارز همچنان ادامه دارد؟
کاهش مستمر نرخ دلار در روزهای اخیر موجب شد که اقتصاددانان و کارشناسان این حوزه واکنش‌های متفاوتی به آن نشان دهند. روزنامه‌های صبح امروز هم گزارش‌های مختلفی از چرایی کاهش دلار و پیش‌بینی بازارهای ارزی منتشر کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، کاهش مستمر نرخ دلار در روزهای اخیر موجب شد که اقتصاددانان و کارشناسان این حوزه واکنش‌های متفاوتی به آن نشان دهند. روزنامه‌های صبح امروز هم گزارش‌های مختلفی از چرایی کاهش دلار و پیش‌بینی بازارهای ارزی منتشر کرده‌اند.

بازار ارز

روزنامه ایران در گزارش خود کاهش دلار را ناشی از نسبت واقعی عرضه و تقاضا می‌داند و می‌گوید که بازار ارز انقدرها از اخبار تاثیر نگرفته‌ است.

این روزنامه نوشته است: رفتار هفتگی بازار ارز نشان می‌دهد که تمامی بازیگران این بازار نسبت به انتشار اخبار سیاسی هفته واکنش هیجانی از خود نشان نداده و انتظارات ناشی از افزایش نرخ ارز و متأثر از عوامل روانی به‌طور کلی از بازار رفته است.

به‌ گزارش خبرنگار «ایران»، طی هفته گذشته اخبار متعددی منتشر شد که در گذشته می‌توانست بازار ارز را اسیر التهابات روانی و نوسانات شدید کند، اخباری مانند حملات نظامی در منطقه تا ملاقات میان مقامات ایرانی با اروپایی. حتی در دو روز گذشته برخی از کارگزاران بازار ارز پیش‌بینی می‌کردند که با حضور وزیر امور خارجه در فرانسه، ملاقات با رئیس جمهوری این کشور در حاشیه برگزاری نشست گروه ۷، بازار ارز دچار روند کاهشی شود، اما هوشمندی فعالان بازار ارز باعث شکل‌گیری جوی آرام بر بازار شده و حس وجود نوسانات شدید ارزی بازار را به‌سمت تعمیق معاملات واقعی برده است.

بازگشت دلار به کف قیمت ۷ ماهه

روزنامه اعتماد ۴ عامل را در روند کاهشی دلار و همچنین روند صعودی بازار سهام تاثیرگذار دانست. بازار متشکل ارزی، کاهش تقاضا، اقدامات سیاست‌گذار و فضای سیاسی را عاملان تاثیرگذار در این وضعیت معرفی کرده است.

این روزنامه نوشته است: برخی دیدگاه‌ها مذاکرات ابتدایی محمدجواد ظریف با امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه را زمینه‌ساز نگاه مثبت بازار سرمایه به آینده اقتصادی ایران و خروج سرمایه‌ها از بازار ارز می‌دانند. اما به نظر می‌رسد که عوامل دیگری نیز در کاهش نرخ ارز طی دو روز گذشته اثرگذار باشند.

بازار متشکل ارزی

اولین متغیر تاثیرگذار بر نرخ ارز، ‌جدس شدن راه‌اندازی بازار متشکل ارزی است. به تازگس یک مقام مسوول در بانک مرکزس اعلام کرده که «پرونده صرافان و بانک‌ها برای حضور در بازار متشکل ارزی تکمیل شده است.» این خبر به نوعس در میان صرافان و فعالان بازار ارز، نشانه‌ای برای نزدیک بودن راه‌اندازی این بازار تعبیر شده است. با راه‌اندازی این بازار توسط بانک مرکزی، قرار است صرافان بزرگ با مبلغی وارد معامله با تامین‌کننده ارز شوند و برای این مبلغ نیز یک «کف» تعیین شده است.

کاهش تقاضا

بخش دیگری از تحولات بازار ارز بی‌ارتباط با کاهش تقاضا در این بازار نیست. دیروز کامران سلطانی‌زاده، رییس کانون صرافان در نشست خبری خود با رسانه‌ها از این موضوع صحبت کرد و هرگونه دخالت بانک مرکزی در بازار را «رد» کرده است.

به گفته وی «قیمت انواع ارز در بازار براساس عرضه و تقاضا تعیین میی‌شود و دیگر مانند سابق نیست که بانک مرکزی برای کنترل بازار، ارز وارد بازار کند.» او توضیح داده که «وضعیت بازار ارز در ماه‌های اخیر با مدیریت بانک مرکزی و همکاری صرافی‌ها مطلوب بوده و منجر به خروج تقاضای کاذب از این بازار شده است.»

اقدامات سیاست‌گذار

در عین حال یک نکته جالب توجه نیز در بازار ارز دیده می‌شود: قیمت ارز در بازار آزاد از قیمتی که بانک‌ها هر روز اعلام می‌کنند کمتر شده است. گفته می‌شود که دیروز، صرافی‌های بانکی نرخ خرید دلار خود را بالاتر از قیمت بازار آزاد تعیین کردند؛ وقتی این استراتژی از طرف نهاد بازیگر مهم بازار یعنی صرافی‌های بانکی در پیش گرفته می‌شود به معنای آن است که سیاست‌گذار پولی قصد دارد ارزهای وارد شده به بازار را جذب کند. با این اقدام، کسانی که برای فروش ارز به بازار مراجعه می‌کردند مجبور بودند برای فروش با نرخ بالاتر به بانک‌ها مراجعه کنند.

از طرف دیگر، ‌دلالان و فعالان ارزی نیز برای جا نماندن از این قافله مجبورند قیمت‌ها را با صرافی‌های بانکی هم راستا کنند. در واقع این اقدام سیاست‌گذار پولی موجب شد تا ارزهای سرگردانی که در بازار بودند، با نرخ‌شکنی به سمت بانک‌ها و صرافی‌های رسمی سرازیر شوند. این اقدامات را در کنار دیگر سیاست‌ها و استرات‍ژی‌های بانک مرکزی باید قرار داد؛ از جمله کاهش سقف تراکنش‌ها، ممنوعیت پشت‌نویسی چک‌ها یا تعیین سقف ۵ میلیون تومانی برای هر کارت بانکی در انتقال پول بین شبکه بانکی و … که به کاهش سفته بازی ریالی در بازار کمک کرده است.

فراموش نکنید که تا همین یک سال پیش، خرید ارز با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان مستقر در کشورهایی مثل ترکیه، ‌افغانستان، ‌کانادا و کردستان عراق مقدور بود و با این اقدامات پیشگیرانه بانک مرکزی، ‌این امکان به‌شدت محدود شده است.

فضای سیاسی

تجربه ماه‌ها و سال‌های اخیر نشان داده که هر بار خبر مهم سیاسی در بازار ارز می‌پیچد، قیمت‌ها با نوسان صعودی و نزولی مواجه می‌شوند؛ این اتفاق دیروز هم تکرار شد و با سفر وزیر امور خارجه به فرانسه قیمت دلار حدود ۲۰۰ تومان کم شد. فعالان بازار معتقدند که گرچه سفر ظریف به فرانسه و دیدار با مکرون و اخبار امیدوارکننده درباره مذاکرات، فضای مثبت و امیدوارکننده‌ای در بازار ایجاد کرده اما نباید به این نوسانات که بر اثر اخبار سیاسی بروز می‌کند زیاد توجه کرد.

در ساعاتی از دیروز که نرخ دلار به کانال ۱۰ هزار تومانی نیز وارد شده بود قیمت خرید دلار در صرافی‌ها ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام شد اما با این حال دلالان در بازار و صرافان فعال نرخ پیشنهادی‌شان را در کانال ۱۰ هزار تومان قرار دادند.

حتی برخی دلالان حاضر بودند دلار را به قیمت ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان و شظبه قیمتی تا ۱۰ هزار و ۹۵۰ تومان خریداری کنند. دلالان ارز می‌گویند: دلار تا ۱۰ هزار تومان پایین می‌آید، ممکن است تحت تاثیر فضای سیاسی و دیپلماسی دلار ریخته باشد و زمانی کاهش قیمت‌ها ماندگار است که داده‌های اقتصادی کاهش قیمت را سبب شوند.

دلار وارد کانال ۱۰ هزار تومان شد

روزنامه جوان نقش مذاکرات را در کاهش نرخ ارز خنثی دانسته و می‌گوید علت اصلی در بازار است نه میز مذاکرات.

این روزنامه نوشته است: ثبات قیمت ارز در ماه‌های گذشته دلایل مهمی دارد که اتفاقاً مذاکرات جزو هیچ‌کدام از این دلایل نیست، ولی به غلط برخی جریان‌های فکری تلاش دارند ارزانی دلار را بار دیگر به مذاکراتی که امیدی به نتایجش وجود ندارد، نسبت دهند.

در روز گذشته بار دیگر قیمت ارز در بازار با نوسان همراه شد ولی این‌بار نوسان نزولی بود؛ نوسان‌هایی که در راستای سیاست‌های اقتصادی نباشد به‌گفته رئیس کل بانک مرکزی و به‌گواه تاریخ خیلی دوام نخواهد داشت؛ این موضوع البته زمانی ظهور پیدا می‌کند که پشت‌پرده نوسان‌های یکباره قیمت ارز، دلایل سیاسی باشد؛ این موضوع در زمانی که دلار یک شبه گران می‌شد نیز مطرح بود.
تجربه ماه‌ها و سال‌های اخیر نشان داده که هر بار خبر مهم سیاسی در بازار ارز می‌پیچد، قیمت‌ها با نوسان صعودی و نزولی مواجه می‌شوند؛ این اتفاق دیروز هم تکرار شد و با سفر وزیر امور خارجه به فرانسه قیمت دلار حدود ۲۰۰ تومان کم شد.
برخی از جریان‌های فکری تلاش دارند کاهش قیمت ارز را بار دیگر به مذاکره ارتباط دهند در حالی که تمام اقتصاددان‌ها می‌دانند آنچه باعث تثبیت قیمت ارز در بازار آزاد شده دلایلی غیر از مذاکرات دارد؛ مهم‌ترین علت شاید به پایبندی بانک مرکزی در روز‌های نخست سال ۹۸ برگردد، زمانی که بانک مرکزی آخرین فشار شدید ارزی در دبی را از سر گذراند.

دلار به کانال ۱۰ هزار تومان نزدیک شد

روزنامه خراسان هم خبری از کاهش دلار کار کرده و خبری از خبرگزاری مهر که با رئیس کانون صرافان گفتگو دارد منتشر کرده است.

این روزنامه نوشته است: نرخ روز گذشته به ۱۱ هزار و ۹۰ تومان رسید. کف شکنی دیروز دلار را می توان در هفت ماه گذشته بی‌سابقه دانست. در این باره دیروز خبرگزاری مهر به نقل از رئیس کانون صرافان، دلایل ریزش نرخ ارز در روزهای اخیر را تشریح کرد.

سلطانی زاده مجموعه اقدامات بانک مرکزی در مدیریت جریانات کاذب ارزی را موثر خواند. وی گفت: بانک مرکزی تامین ارز کالاهای غیرضروری را در سال گذشته به صورت موثر انجام داد  و از سوی دیگر، در بخش تولید نیز تمرکز در تخصیص ارز برای کالاهای مورد نیاز و ضروری این بخش بوده است. ضمن این که به دلیل خروج سفته بازان از بازار ارز و نیز بستن سقف خرید ارز و جابه جایی ریال، اقداماتی که از سوی افراد سودجو انجام شد، متوقف شد.

این اقدامات سبب شده تا سوداگران از بازار خارج و مصرف کنندگان واقعی وارد بازار شوند. بدین ترتیب و در شرایطی که بانک مرکزی هیچ گونه ارز مداخله ای در بازار تزریق نمی کند، هم اینک عرضه و تقاضا قیمت بازار را تعیین می کند و بازار به تعادل و ثبات کامل رسیده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند