کاهش کاذب قیمت زعفران در فصل بنفش مزارع

کاهش کاذب قیمت زعفران در فصل بنفش مزارع

یک زعفرانکار نمونه با بیان اینکه در زمان برداشت این محصول، با دخالت دلالان شاهد کاهش کاذب قیمت‌ها خواهیم بود، گفت: تولید زعفران در پی خشکسالی‌های اخیر کم شد.

اباذر محمدزاده، کشاورز نمونه شهرستان زاوه درباره پیش‌بینی روند آتی زعفران تا زمان برداشت سال زراعی جدید این محصول، گفت: همواره در ماه‌های پایانی قبل از شروع سال زراعی جدید، قیمت زعفران در بازار افزایش می‌یابد؛ از این رو، انتظار می‌رود طی ماه‌های آتی قیمت‌ها رو به رشد باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: البته در زمان برداشت محصول نو از زمین‌های کشاورزی، به دلیل دخالت دلالان، شاهد کاهش کاذب قیمت‌ها خواهیم بود؛ چراکه دلالان با فعالیت‌های خود سعی می‌کنند زعفران را به قیمت‌های ارزان از دست کشاورزان خارج کنند و با این اقدام به کاهش قیمت‌ها در بازار دامن می‌زنند.

محمدزاده در پاسخ به این پرسش که آیا خبر راه‌اندازی معاملات آتی زعفران در بورس را شنیده و اصلا اطلاعاتی در این باره دارید؟ گفت: بله، از هفته‌های پیش این خبر در میان کشاورزان پیچید و حتی دوره‌های آموزشی نیز درخصوص بازار آتی و چگونه معامله و مزایای این قراردادها برای ما برگزار شد و امروز از کلیات این بازار مطلع هستم.

وی با بیان اینکه بورس کالا می‌تواند منجی بازار زعفران ایران باشد، گفت: همواره دلالان سعی دارند محصول را ارزان از کشاورزان خریداری کنند؛ اما با ورود زعفران به بورس کالا و همچنین راه اندازی معاملات آتی این محصول، امسال در فصل برداشت با نگاه به تابلوی بورس و اطلاع از قیمت‌های واقعی، اسیر معاملات صوری و جوسازی‌ها دلالان نمی‌شویم و محصولمان را ارزان نمی‌فروشیم.

اختلاف قیمت حدود ۱۰ میلیونی بین بازار ایران و اسپانیا

محمدزاده به آغاز معاملات قراردادهای آتی زعفران و کشف قیمت ۶۹۰۰ تومان به ازای هر گرم زعفران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه زعفران ایرانی در کشوری مثل اسپانیا به قیمت‌های بالای ۱۷ میلیون تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد، بنابراین باید قیمت در بازار داخلی بیش از این ارقام باشد تا سود اصلی عاید کشاورزان کشورمان شود.

وی درباره معافیت مالیاتی در معاملات زعفران گفت: با لحاظ شدن معافیت مالیاتی در بورس، تاجران و سرمایه‌گذاران بازار زعفران تشویق می‌شوند وارد این معاملات شوند و از این بازار استقبال می کنند.

کاهش تولید زعفران در پی خشکسالی‌های اخیر

وی درباره پیش‌بینی‌ها نسبت به میزان سطح تولید در سال زراعی جدید اظهار داشت: به دلیل شرایط خشکسالی و کم‌آبی در مناطق زعفران خیز، به نظر می‌رسد میزان برداشت محصول به نسبت سال گذشته کاهش یابد؛ ضمن اینکه به مروز زمان پیاز زعفران ضعیف شده و محصول کمتری می‌دهد؛ به‌طوری که محصولی که ما طی ۲۰ سال اخیر از پنج هکتار زمین برداشت می‌کردیم، سال گذشته از ۲۰ هکتار زمین برداشت شده و سال به سال روند برداشت کاهشی بوده است.

به گفته وی، تا برف و باران نبارد پیاز زعفران محصول خوبی ندارد و این خشکسالی در کاهش تولید بسیار اثرگذار بوده است.

محمدزاده درباره وضعیت تولید زعفران در کشور افغانستان نیز اظهار داشت: تاجران در حالی پیاز زعفران ایرانی را به کشور افغانستان می‌برند که به دلیل شرایط آب و هوایی و ویژگی‌های خاک و شور بودن خاک زمین‌های کشاورزی در این کشور، پیاز زعفران پوک شده و محصول رضایت بخشی ندارد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند