موضوعات داغ:

کاهش ۱۰ درصدی قیمت آجیل در بازار شب عید

کاهش ۱۰ درصدی قیمت آجیل در بازار شب عید

رئیس اتحادیه سراسری آجیل و خشکبار از کاهش ۱۰ درصدی قیمت‌ها در شب عید نسبت به ابتدای اسفند ۹۶ خبر داد.

علیرضا ارزانی ممقانی در مصاحبه با رادیو در خصوص دلیل این کاهش قیمت، به رکود بازار و کاهش فروش نسبت به سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: این روند به نفع مردم است که آجیل را با 10 درصد کاهش قیمت خریداری کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی یادآور شد: همه ساله با نزدیکی به ایام شب عید، افزایش قیمت را شاهد بودیم و در بسیاری سال‌ها این افزایش قیمت حباب گونه بوده ولی امسال نسبت به اول اسفند ماه کاهش قیمت داریم و این قدرت خرید برای مردم، یک حسن است.

ارزانی گفت: از همکاران خواهش می‌کنم با توجه به رکود اقتصادی که بر بازار کشور حاکم است، از محل سودهای قانونی خود به مردم تخفیف دهند. ما به خود می‌بالیم که همواره شریک شادی‌های مردم بوده‌ایم و خواهش می‌کنم امسال نیز در شرایط رکود کاری کنند که سفره نوروزی تمام مردم ایران همراه با آجیل باشد.

وی ادامه داد: بادام هندی تماما وارداتی است و با توجه به محدودیت‌هایی که برای واردات این قلم از آجیل شب عید در نظر گرفته شده، متاسفانه قیمت آن از 85 تا 95 هزار تومان در نوسان است و قیمت تخمه ژاپنی از 15 تا 25 هزار تومان می‌رسد که انحصار تولید آن در نیشابور است.

ارزانی افزود: تخمه ژاپنی را دست چین و در شهرهایی مثل تبریز این قلم کالا را خندان می‌کنند و تمام این پروسه‌ها هزینه بر بوده و مستلزم افزایش قیمت برخی از این اقلام است.

رئیس اتحادیه سراسری خشکبار گفت: تخمه آفتابگردان داخلی از 10 تا 12 هزار تومان نرخ گذاری می‌شود ولی متاسفانه آفتابگردان ایران از بین رفته است و آفتابگردان موجود در بازار عموما چینی است و این جای تاسف دارد.

ارزانی خاطرنشان ساخت: تخمه‌های ایرانی عموما شمشیری و حالتی مشکی دارد. آجیل ایران در دنیا از ارج و قرب و قیمت بالاتری برخوردار است ولی متاسفانه با قیمت اندک آجیل خارجی در کشور، عرصه را بر محصولات داخلی تنگ کرده است.

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته پیش بینی می‌کردیم 10 هزار میلیارد تومان فروش بهاره داشته باشیم و این میزان هم اینک نیز عددی قابل توجه است. همچنین با تغییر فرهنگ مردم، آجیل و خشکبار فقط برای شب چله یا عید نوروز استفاده نمی‌شود.

 

منبع: تسنیم

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند