کاهش ۱۶ درصدی اجاره و معاملات مسکن در تهران

کاهش ۱۶ درصدی اجاره و معاملات مسکن در تهران

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: از ابتدای امسال تا پایان هشتم آبان ماه جاری تعداد قراردادهای اجاره و خرید و فروش مسکن در تهران ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

بازار مسکن به ویژه در پایتخت سال گذشته بویژه از نیمه دوم سال روند رو به رشد در پیش گرفت که خود سبب رشد قیمت‌ها شد؛ این روند افزایشی تا اردیبهشت ماه امسال ادامه یافت و اما جهش قیمت ها مانع از دامنه دار شدن خروج مسکن از رکود شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به این ترتیب دوباره روند رو به کاهش معاملات مسکن در پایتخت آغاز شد به طوری که در مهر ماه امسال خرید و فروش مسکن نسبت به مدت مشابه پارسال ۱.۷ درصد کمتر شد.

در این زمینه «مصطفی قلی خسروی» رئیس اتحادیه مشاوران املاک دراین باره گفت: از ابتدای امسال تا پایان هشتم آبان در این مدت ۲۱۹ هزار و ۴۵۶ قرارداد اجاره و خرید و فروش مسکن (مبایعه نامه) در دفاتر مشاوران املاک پایتخت به ثبت رسیده است که در مدت مشابه سال گذشته ایین رقم ۲۶۱ هزار و ۲۴ قرارداد بود.

وی اظهار داشت: در این مدت در مجموع ۱۰۷ هزار و ۷۴۲ مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاک به ثبت رسیده در حالی که سال گذشته ۱۲۸ هزار و ۲۵۰ قرارداد بود و می توان گفت در این بازه زمانی حدود هفت ماهه میزان تنظیم مبایعه نامه کاهش ۱۶ درصدی داشته است.

نماینده رئیس اتاق اصناف در کمیسیون تخصصی املاک کشور بیان کرد: در مدت یاد شده در مجموع ۱۰۹ هزار و ۹۸۷ فقره قرارداد اجاره در دفاتر مشاوران املاک تهران تنظیم شده که در مقایسه با سال گذشته این قراردادها نیز ۱۶ درصد روند نزولی داشته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۷ به حدود ۹ هزار و ۴۰۰ واحد رسید که نسبت به شهریور ماه ۹.۵ درصد و نسبت به مهرماه پارسال ۳۲.۳ درصد کاهش یافته است.

در مهر ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۸۶.۱ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۴ درصد و ۸۳.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند