ایران بروکر
خبر مهم : چگونه در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کنیم؟

کاهش ۴ تریلیون دلاری تولید ناخالص دنیا بر اثر کرونا

تجارت نیوز

بیماری کرونا در اقتصاد جهان ۷۴ درصد اثری گذاشت به نوعی که ۴ تریلیون دلار تولید ناخالص جهان را کاهش داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بیماری کرونا در اقتصاد جهان ۷۴ درصد اثری گذاشت به نوعی که ۴ تریلیون دلار تولید ناخالص جهان را کاهش داد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت، در “میز اقتصاد” امروز حمید سوری عضو هیئت علمی دانشگاه، محمد حسین سپهر فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، احسان سقایی معاون اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف و احمد تجری مدیر کل سرمایه گذاری و زیرساخت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، به آثار سو و فرصت های اپیدمی کرونا در کشور پرداختند.

سوال: آثار و تبعات اقتصادی کرونا در کشور ما و دنیا چقدر بوده است؟

حمید سوری عضو هیئت علمی دانشگاه: طبق آمارها هزینه‌های کووید ۱۹ در ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹، ۱۶ تریلیون دلار رقمی حدود ۵۰ برابر بودجه سالانه کشور ماست. کشور ما در سال ۱۸۰ میلیارد دلار راجع به کرونا هزینه کرده است. بستری هر بیمار کرونایی حداکثر متوسط ۱۲۸ ساعت وقت مفید بُرد

سوال: هزینه های آثار اقتصادی ‌ناشی از کرونا در کشور چقدر است؟

حمید سوری: در بحث کرونا از کل هزینه های درمان ۹ درصد از جیب مردم پرداخت شده که روش های مختلفی برای اندازه گیری هزینه ها وجود دارد. برای بستری هر بیمار کرونایی به طور متوسط ۱۲۸ ساعت وقت مفید صرف می شود که هزینه درمان برای بستری شدگان ۱۶۲۰ دلار و سرپایی ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار بوده است.

تحلیل ها نشان می دهد که حدود ۵ درصد هزینه ها مربوط به دارو، ۱۲ درصد سی تی اسکن، ۸.۵ درصد آزمایشگاه و ۴.۷ درصد حق ویزیت است، همچنین هزینه های پیشگیری از بودجه دولت مثل واکسن، مراقبت های سلامت و رویکردهای حمایتی و معیشتی در طرح “شهید سلیمانی” قابل توجه بوده است.

سوال: چه مقدار از آماری که درباره هزینه های کرونا در دنیا اعلام شد، مربوط به کشور ماست؟

محمد حسین سپهر فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا: در اقتصاد جهان ۷۴ درصد اثر گذاری بیماری کرونا را داشتیم که ۴ تریلیون دلار تولید ناخالص جهان کاهش یافته است.

در بحران اقتصادی ۲۰۰۹، ۴ درصد اقتصاد جهانی کوچک شد، اما در اپیدمی کرونا دنیا در تنش اقتصادی بزرگی قرار گرفت که طبق بررسی های صورت گرفته ۶۵ درصد تولید داخل کاهش یافت و رقمی بالغ بر ۱۰۳ هزار میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

از ابتدای سال ۹۹ مجموع نیازمندان در کشور که تحت پوشش سازمان های حمایتی قرار گرفتند، ۲ برابر شد.

۷۰۰ هزار چک برگشتی در دوران کرونا

طبق آمار در شهریور ۹۹، ۷۰۰ هزار چک برگشتی داشتیم و مشکلات زیادی را شاهد بودیم که با تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا از ۷۰۰ مصوبه ستاد ملی که ۱۵ درصد اقتصادی بود، در نتیجه اتخاذ این تصمیمات از فروپاشی اقتصاد جلوگیری کرد.

سوال: در دوران کرونا چه فرصت هایی ایجاد و برای تقویت این حوزه‌ها چه تصمیماتی اتخاذ خواهد شد؟

محمد حسین سپهر: در اولین جلسه ستاد ملی که برگزار خواهد شد، چند تصمیم برای کمک‌ به وضعیت اصناف خواهیم داشت که این نوید را می دهم‌که خبرهای خوشی در راه است چرا که در جلسات مقدماتی مطرح شده است، همچنین توسعه سامانه های مدیریتی یکی دیگر از اقدامات در زمان کرونا بود، درحالیکه تا چند سال گذشته اطلاعات لازم برای تصمیم گیری مسئولان نداشتیم.

در شرایط کنونی یک میلیارد و یکصد استعلام برای وضعیت واکسیناسیون کارمندان، اصناف و حمل و نقل در این سامانه داریم که بین ۲ تا ۳ سامانه اصلی از لحاظ کمیت بی نظیر است.

توسعه تجارت الکترونیک و استارت آپ ها در دوران کرونا از دیگر فرصت های کروناست که برگزاری الکترونیکی جلسات منجر به کاهش هزینه ها شده است؛ حال لازم است که این اقدامات در جهت کاهش هزینه ها استمرار یابد؛ چرا که هزینه های کووید ۱۹ بیش از ۸ سال دفاع مقدس بوده است.

سوال: اپیدمی کرونا بر کسب و کارها چه آثار سوء اقتصادی داشت؟

احسان سقایی معاون اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف: اسفند ۹۸ شیوع کرونا در ایران رسما اعلام شد، اما به سبب آنکه آمادگی نسبت به بیماری و زمان اتمام آن وجود نداشت و از طرفی اصناف به شب عید ۹۹ خورده بودند، تولیدکنندگان کیف و کفش، دکوراسیون، مبل، آجیل فروشی ها که بدنبال جبران رکود در بازار شب عید بودند، عملا بازار را از دست دادند، ۷۰۰ هزار نفر بیکار و ۱.۵ میلیون واحد صنفی بصورت مستقیم آسیب دیدند.

سوال: بعد از اپیدمی کرونا وضعیت اصناف را چگونه ارزیابی می کنید؟

سقایی: گر چه وضعیت واحدهای صنفی نسبت به زمانی که مرتب تعطیل می شدند، بهتر شده، اما قرار بود برای حمایت از آنها اقدامات مختلفی همچون تسهیلات و بخشودگی عوارض انجام شود که متاسفانه حمایت خوبی صورت نگرفت.

بنابر آمارها، از بودجه در نظر گرفته شده ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد، اما در ۹ ماهه اول اصناف حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان زیان دیدند.

با تورم، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش نرخ دلار، سرمایه واحدهای صنفی تحت تاثیر قرار گرفته که اگر دولت فکری نکند، ۱۰ درصد واحدها تعطیل می شوند و بار این موضوع بر دوش دولت می افتد. کما اینکه از ۵ هزار و ۲۰۰ تالار در ایام کرونا ۲ هزار و ۲۰۰ تالار به طور کامل ورشکست شدند.

با توجه به آنکه ۴ میلیون نفر آسیب دیدند، پیشنهاداتی داریم که تسهیلاتی در اختیار واحدهای صنفی تولیدی قرار گیرد تا بتوانند به کسب و کار ادامه دهند، همچنین برای مصرف کننده شرایطی باید فراهم شود که به صورت تسهیلات ارزان قیمت و اعتباری، قدرت خرید به نحوی بالا رود که گردش مالی برای واحدهای صنفی اتفاق بیفتد.

سوال: با توجه به اعداد و ارقام‌ بگویید گردشگری چقدر توانسته با کاهش پیک کرونا خود را بازیابی کند؟

احمد تجری مدیرکل سرمایه گذاری و زیرساخت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری: از نیمه دوم پارسال تورهای آشناسازی به همراهی بخش خصوصی برای کشورهایی که مورد هدف بود، برگزار شد و در دوران کرونا علی رغم شرایط بسیار سخت فرصتی شد که هتل داران بتوانند اقداماتی در جهت احیا و مرمت واحدها داشته باشند‌.

در ایام‌ نوروز امسال و تعطیلات از ابتدای سال و میزان سفرهای در سطح کشور نشان داد که مردم به سفر و گردشگری نیاز دارند و اقدامات دوران کرونا باعث شد به شکل حداکثری میزبان گردشگران باشیم.

از ابتدای امسال تا نیمه خرداد ۷۵۰ هزار گردشگر خارجی داشتیم که در ۲ سال گذشته به سبب کرونا متوقف شده بود، همچنین گردشگر داخلی ۶۰ درصد نسبت به نوروز پارسال رشد داشته است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند