کد خبر: 151171

کاهش ۳۴ درصدی درآمد نفتی ونزوئلا

با کاهش قیمت جهانی و تولید نفت در ونزوئلا به دلیل سرمایه‌گذاری‌های اندک، درآمد کل نفت ونزوئلا ۳۴ درصد و سود خالص شرکت نفتی دولتی این کشور ۹۰ درصد کاهش یافت.

کاهش 34 درصدی درآمد نفتی ونزوئلا
سرویس اقتصاد جهان -

با کاهش قیمت جهانی و تولید نفت در ونزوئلا به دلیل سرمایه‌گذاری‌های اندک، درآمد کل نفت ونزوئلا ۳۴ درصد و سود خالص شرکت نفتی دولتی این کشور ۹۰ درصد کاهش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، با توجه به آمار سالانه‌ که ونزوئلا منتشر کرد، میزان درآمد نفتی شرکت نفتی ونزوئلا از فروش نفت در سال ۲۰۱۶، نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد کاهش یافت و به رقم ۴۸ میلیارد دلار کاهش یافت.

درآمدهای نفتی این کشور از افت بی‌سابقه تولید و قیمت در بازارهای جهانی آسیب دیده است.

براساس این گزارش،‌ شرکت نفتی ونزوئلا اعلام کرد، سود خالص این شرکت با کاهش ۹۰ درصدی به ۸۲۸ میلیون دلار رسیده که پیش از این ۷٫۳ میلیارد دلار بود.

اقتصاددانان تمایل دارند که روی درآمدهای نفتی این شرکت ونزوئلایی متمرکز شوند چرا که این شرکت میلیاردها دلار در کمپین ضدفقر هزینه کرده است و همین مسئله باعث شده سود آن در مقایسه با شرکت‌های خصوصی کاهش یابد.

این کشور اوپکی که توسط رئیس‌جمهور نیکولاس مادورو هدایت می‌شود، بزرگترین ذخایر نفت اثبات‌شده دنیا را با رقم ۳۰۰ میلیارد بشکه دارد. با وجود این، تولید این کشور به دلیل بحران‌های شدید اقتصادی افت کرده است.

همچنین سرمایه‌گذاری‌های اندک و نیز کاهش تجهیزات در میادین نفتی نیز بر تولید نفت این کشور سایه افکنده است. تولید گاز طبیعی مایع این شرکت دولتی ونزوئلا (PDVSA) به ۲٫۵۷ میلیون بشکه کاهش یافته که پیش از این در سال ۲۰۱۵ رقم ۲٫۹ میلیون بشکه بود.

همچنین میانگین صادرات گاز طبیعی مایع ونزوئلا از ۲٫۴ میلیون بشکه به ۲٫۱۹ میلیون بشکه رسیده است.

این گزارش می‌نویسد، این شرکت دولتی تلاش کرده تا انتشار صورت‌حساب‌‌های مالی خود را تا جمعه آینده به تاخیر اندازد. جدیدترین صورت‎حساب مالی این شرکت، نیمه‌شب جمعه منتشر شد.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.