کمپین کردهای عراقی برای خرید کالاهای ایرانی

کمپین کردهای عراقی برای خرید کالاهای ایرانی

تاجران ایرانی می‌گویند بعد از حمله ترکیه به کردهای سوریه، شهروندان اقلیم کردستان عراق به کالاهای ترکیه پشت کرده‌اند و موج خرید کالاهای ایرانی در مهم‌ترین منطقه عراق بالا گرفته است.

کردهای عراقی برای خرید کالاهای ایرانی کمپین راه انداختند. تاجران ایرانی می‌گویند بعد از حمله ترکیه به کردهای سوریه، شهروندان اقلیم کردستان عراق به کالاهای ترکیه پشت کرده‌اند و موج خرید کالاهای ایرانی در مهم‌ترین منطقه عراق بالا گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق می‌گوید که این کمپین نزدیک به یک ماه قبل در اقلیم کردستان عراق شکل گرفته است و این اتفاق برای تجارت خارجی ایران اهمیت زیادی دارد. برای درک این اهمیت کافی است بدانید عراقی‌ها به اندازه نیمی از درآمد نفتی ایران از کشور ما کالا و خدمات می‌خرند و کردستان عراق 60‌ درصد این درآمد بزرگ را برای ایران تامین می‌کند.

چرا عراق برای تجار ایرانی جذاب است؟

عراق پس از چین بزرگترین بازار کالاهای ایرانی است. همسایه غربی پارسال نزدیک به ۱۳‌ میلیارد دلار کالا از ایران خریداری کرده است، برای درک بزرگی این عدد کافی است بدانید دولت در بودجه ‌سال ۹۹ پیش‌بینی کرده است که فقط ۲۵‌ میلیارد دلار نفت بفروشد، با این حساب عراق به تنهایی معادل نیمی از درآمد نفتی ایران را تأمین می‌کند. در این میان اقلیم کردستان عراق برای تجار ایرانی به تنهایی نقش یک کشور مانند آذربایجان یا ترکمنستان را ایفا می‌کند. عراق از ۱۸ استان تشکیل شده است که پنج استان و بخش‌هایی از سه استان عراق در منطقه کردستان عراق واقع شده‌اند. اربیل، حلبچه، دهوک، سلیمانیه و کرکوک استان‌های اقلیم کردستان عراق هستند که حدود ۶‌ میلیون نفر جمعیت دارند.

مردم اقلیم کردستان عراق در دنیای اقتصاد از کل کشور عراق ثروتمندتر محسوب می‌شوند و درحالی‌که سرانه تولید ناخالص داخلی کل عراق فقط حدود ۵‌ هزار دلار است، سرانه تولید ناخالص داخلی اقلیم کردستان عراق حدود ۷‌ هزار دلار از سوی بانک جهانی برآورد شده است و این درواقع بازار قدرتمندتری از لحاظ توان خرید شهروندان در اختیار ایران می‌گذارد. اقلیم کردستان دروازه و گلوگاه تجارت عراق است و چیزی نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ کالاهایی که قرار است به عراق وارد شود، از مرز باشماق و از طریق این اقلیم وارد می‌شود. به جز این، نزدیک به ۶۰‌ درصد تجارت ایران با عراق به تنهایی با اقلیم کردستان انجام‌ می‌شود، به همین دلیل این منطقه برای اقتصاد ایران اهمیت زیادی دارد.

کردهای عراقی بازارشان را از ترکیه پس گرفتند

اکنون خبر می‌رسد شهروندان کرد عراقی به استقبال کالاهای ایرانی آمده‌اند. خبری که در این روزهای شکننده تحریم، برای تجارت ایران یک خبر خوب به حساب می‌آید. علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی تهران هم درباره موج اقبال کردهای عراق به کالاهای ایرانی گفته بازار اقلیم کردستان عراق در دو‌سال اخیر رکودی بوده است؛ اما اکنون اقلیم با جمعیت ۶‌ میلیون نفر برای ما وضع مثبتی دارد و موج تحریم کالاهای ترک نیز به این مساله کمک کرده است. او به ایرنا توضیح داده است اقلیم یکی از بازارهای بزرگ ترکیه به شمار می‌آمد، اما اکنون فضا برای کالاهای ایرانی و گرفتن سهم بازار برای ایرانی‎‎ها مساعدتر شده است و صادرکنندگان ایرانی از وضع بازار سلیمانیه و اقلیم کردستان عراق رضایت زیادی دارند.

با وجود این، بازار تجار ایرانی در عراق در ماه‌های گذشته با اخبار منفی و نگران‌کننده زیادی روبه‌رو بوده و دولت مرکزی عراق گهگدار سنگ‌اندازی‌هایی در مسیر کالاهای ایرانی داشته است. آنها‌ سال گذشته واردات ۶۳ کالای ایرانی را به کشورشان ممنوع کردند یا تعرفه‌های وارداتی که برای برخی از کالاهای ایرانی مانند آبمیوه یا لبنیات در نظر گرفته‌اند، تبعیض‌آمیز و در مقابل تعرفه واردات همین کالاها از عربستان یا ترکیه ارزان‌تر است. به جز این و در حاشیه ناآرامی‌های عراق رسانه‌ها اخباری منتشر کردند مبنی‌بر اینکه جریان‌هایی تلاش می‌کنند شهروندان عراقی را نسبت به خرید کالاهای ایرانی بدبین کنند. در همین زمینه کمپینی با عنوان «بگذار تا بگندد» در عراق شکل گرفت که البته به گفته علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی این کمپین با تحریک سعودی‌ها و اسراییل علیه ایران ایجاد شد.

شریعتی به حساسیت عراقی‌ها نسبت به سخنرانی‌ها در ایران و اخبار رسانه‌های ایرانی هشدار داده و گفته است که شرکای تجاری عراق در این کشور علیه ایران جنگ تجاری راه انداخته‌اند و ما نتوانسته‌ایم از نظر جنگ نرم و رسانه‌ای در عراق چندان موفق باشیم. این موضوع باعث شده است که گاه و بیگاه اثرات این جنگ روانی و تجاری روی بازار ایران گذاشته شود. بازاری که به‌طور میانگین ماهانه ۷۵۰‌ میلیون تا یک‌میلیارد دلار درآمد به جیب ایرانی‌ها می‌ریزد. با این حال، تجار ایرانی اعتقاد دارند عراق به راحتی نمی‌تواند درهای بازار خود را روی ایران بندد، چراکه بسیاری از کالاهای ایرانی برای عراقی‌ها ارزان‌تر از کالاهای عربستان یا ترکیه و سایر شرکای تجاری‌شان تمام می‌شود.

کمپین‌های ضدایرانی در عراق شکست خورد

حمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره میزان تاثیرگذاری این کمپین ضدایرانی می‌گوید که معادلات دنیای تجارت براساس سود و منفعت رقم می‌خورد و نه بازی‌های سیاسی.

او ادامه می‌دهد: «مردم سراسر جهان براساس کیفیت کالا و قیمت آن تصمیم می‌گیرند که از برندها و کشورهایی خرید کنند یا نه؟ و اگر تجار ایرانی تلاش کنند کیفیت و قیمت کالاهای خود را رقابتی نگه دارند، برگ برنده بازار به دست آنها می‌افتد».

حسینی تاکید می‌کند: «با این حال کمپین ضدایرانی نتوانسته است کاری از پیش ببرد، زیرا ایرانی‌ها کالاهای ویترینی چندانی به عراق صادر نمی‌کنند که نگران خریدن یا نخریدن آن از سوی شهروندان عراقی باشند».

به گفته حسینی بیشتر کالاهایی که ایران به عراق صادر می‌کند، گاز، برق، فرآورده‌های نفتی، میلگرد، سیمان و … است و کالاهای ویترینی که ایران به عراق صادرمی‌کند، بیشتر لبنیات، شیرینی و شکلات یا آبمیوه است که حجم چندانی در تجارت ایران به عراق ندارند. نگاهی به آمار صادرات ایران به عراق نشان می‌دهد تحریم و شیطنت شرکای تجاری عراق خوشبختانه نتوانسته تاثیر چندانی روی وضع تجارت ایران و عراق بگذارد.

حمید حسینی می‌گوید که صادرات امسال ما به عراق نه‌تنها کاهش نداشته که اندکی افزایش داشته است. بر اساس آمار گمرک، ایران در ۶ ماهه ابتدای امسال صادراتی به ارزش ۵‌ میلیارد دلار به عراق داشته است و در ۹ ماهه امسال میزان صادرات کشور به عراق بیشتر از ۸‌ میلیارد دلار برآورد شده است. این درحالی است که ایران ‌سال گذشته فقط ۴۷۰‌ میلیون دلار کالا به ۱۸ کشور اروپایی صادر کرده و درواقع صادرات ایران به عراق حدود ۱۰ برابر صادرات به اروپا بوده است.

 

منبع: شهروند

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند