اکسکوینو

کمک استانداردها به هوشمندتر شدن شهرها

تجارت نیوز

نیره پیروزبخت گفت: استانداردها به هوشمندتر شدن شهرها کمک می‌کند و دستور کارهای مهم برای تمامی جنبه‌های زندگی از ساختمان‌های با مصرف بهینه انرژی، حمل‌ونقل هوشمند، مدیریت پسماند تا ایجاد جوامع پایدار را آماده می­‌کنند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، تاکید کرد: استانداردها به هوشمندتر شدن شهرها کمک می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سازمان ملی استاندارد، نیره پیروزبخت گفت: امروزه استانداردها در همه اجزای زندگی شهری دخیل هستند و حضور مداوم آنها در زندگی شهری، محدود به کالاها و خدمات روزمره نمی‌شود؛ بلکه حوزه‌های مهم و کلانی مثل انرژی، حمل و نقل و فناوری اطلاعات را نیز در برمی‌گیرد.

وی افزود: به عبارت دیگر، استانداردها دستور کارهای مهم برای تمامی جنبه‌های زندگی از ساختمان‌های با مصرف بهینه انرژی، حمل‌ونقل هوشمند، مدیریت پسماند تا ایجاد جوامع پایدار را آماده می­‌کنند.

پیروزبخت گفت: ارتقای سطح خدمات شهری و گام نهادن به سوی مدیریت یک‌پارچه شهری مستلزم به‌کارگیری استانداردهای اختصاصی برای خدمات متنوع در شهر است که هوشمندتر شدن شهرها را به همراه دارد. البته انجام این فرآیندها و هوشمندتر شدن شهرها در گرو همکاری و تعامل نزدیک سازمان ملی استاندارد ایران، شهرداری ها، وزارت‌خانه ها و سازمان‌های دخیل در مدیریت شهری است. ما به عنوان مرجع استانداردسازی در کشور برای شکل‌گیری این نوع همکاری آماده‌ایم تا شهرهایمان با سرعت بیشتری در مسیر هوشمندسازی حرکت کنند.

وی اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد بر اساس وظایف ذاتی خود و با توجه به اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه و اصل ۲۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای پوشش سراسری استاندارد گام‌های بلندی برداشته است. برای سازمان ملی استاندارد ایران هیچ موضوعی مهم‌تر از ایمنی و سلامت مردم نیست و به همین دلیل با چشمان باز و هوشمند بر تولید، واردات و صادرات کالاها و خدمات نظارت می‌کنیم و باور داریم که استاندارد کلید توسعه اقتصادی کشور است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: با درک دغدغه‌های مقام معظم رهبری، برای تحقق شعار تولید، اشتغال و اقتصاد مقاومتی گام برداشتیم. به تعریف پیوست‌های فرهنگی برای استاندارد معتقدیم و پویش «کالای استاندارد ایرانی می‌خرم» را به همین دلیل طراحی و اجرا کردیم تا همه برای سربلندی وطن در شرایط برابر تلاش کنیم.

وی افزود: انتخاب پوستر روز جهانی استاندارد با عنوان «استانداردها، شهرها را هوشمندتر می‌کنند» از ایران را به فال نیک می‌گیرم و این موفقیت ارزشمند بین‌المللی را آغاز حرکتی نو در همکاری بین سازمانی برای هوشمند کردن شهرها در ایران می‌دانم.

پیروزبخت افزود: از روز جهانی استاندارد در سال ۱۳۹۵ تا امروز موفقیت های فراوانی در حوزه ‌های تدوین و تجدیدنظر در استانداردها ، ارزیابی انطباق ، تایید صلاحیت و اندازه ‌شناسی، هم در داخل و هم در عرصه بین‌المللی، به دست آوردیم و از ظرفیت‌ها و موقعیت‌های ایجاد شده به خوبی بهره بردیم تا پرچم سازمان ملی استاندارد، هم در ایران و هم در عرصه جهانی، برافراشته باشد.

وی گفت: از موفقیت‌های ارزشمندی که امسال به دست آوردیم انتخاب پوستری از ایران برای روز جهانی استاندارد است. این توفیق‌های پی‌­درپی حاصل تلاش و تدبیر یکایک کارکنان، معاونان و مدیران سازمان بوده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند