کم‌فروشی بنزین چقدر واقعیت دارد؟

تجارت نیوز

رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران سوخت کشور گفت: وقتی باک اتومبیل خالی است و کمتر از گنجایش، بنزین زده می‌شود، تبخیر بسیار بالا می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، همایون صالحی درباره برخی گزارشات مبنی بر کم‌فروشی بنزین اظهار داشت: روند توزیع بنزین در تمامی جایگاه‌ها از سوی سازمان استاندارد و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی رصد می‌شود، بنابراین کم‌فروشی نمی‌تواند صحت داشته باشد.

وی در این رابطه توضیح داد: سوخت‌رسانی در جایگاه‌ها از طریق پمپ‌هایی شناور که درون مخازن جاسازی شده انجام می‌شود، یعنی پمپ داخل تا ارتفاعی حدود ۲۰ سانتی‌متر با کف آن فاصله دارد، اگر از پمپ به جای بنزین هوا خارج شود، پمپی که قیمت آن ۴۵ تا ۵۰ میلیون است، می‌سوزد، بنابراین روشن است که هیچ جایگاه‌داری با علم به خسارت این‌چنینی حاضر به تخلف‌، کم‌فروشی و توزیع هوا به جای بنزین نیست.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران سوخت کشور گفت: البته هیچ موضوعی صددرصد نیست، گاهی ممکن است مشکل مکانیکی یا برقی و یا در یک بازه‌ کوتاهی سرجمع اختلافی در ۲۰ تا ۳۰ لیتر پیش بیاید که بسیار نادر است.

وی یادآور شد: توزیع بنزین در جایگاه‌ها از سوی انجمن، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و سازمان استاندارد به طور ماهانه نظارت و کنترل می‌شود، بنابراین امکان خطا بسیار اندک است.

صالحی در ادامه بیان کرد: در بنزین غیر یورو ۴ و ۵ به دلیل استفاده از ماده فرار ام‌تی‌بی‌ای برای بالا بردن اکتان و آرام‌سوزی استفاده می‌شود که باعث تغییر حجم و بالا رفتن تبخیر بالا می‌رود، علاوه بر این وقتی باک اتومبیل خالی است و کمتر از گنجایش، بنزین زده می‌شود، تبخیر بسیار بالا می‌رود، به طوری که بخار بنزین مشهود است و این‌گونه تصور می‌شود که بنزین کمتر از آن میزان که مشتری خواسته تحویل داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مورد بنزین یورو ۴ و ۵ این مشکلات بسیار کم است و تبخیر در این نوع از بنزین بسیار پایین است اما فعلا امکان اینکه کل کشور از بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ تغذیه شود، وجود ندارد.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند