کنکور ۱۴۰۲ چگونه است؟/ زمان ابلاغ مصوبه کنکوری شورا اعلام شد

کنکور ۱۴۰۲ چگونه است؟/ زمان ابلاغ مصوبه کنکوری شورا اعلام شد

به گفته دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نقد نمایندگان مجلس در اصلاحیه کنکوری شورا به اتفاق آرا تصویب شد و منتظریم بعد از برگزاری کنکور سال جاری توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر علوم گفت: آماده اجرای سیاست‌های جدید کنکور ۱۴۰۲ هستیم. اگرچه بر اساس قانون باید یک سال زودتر شیوه برگزاری آزمون سراسری را ابلاغ و اعلام کنیم اما با کمی انعطاف‌پذیری و آمادگی سعی می‌کنیم سیاست‌ها را اجرایی کنیم.

به نقل از ایسنا، محمدعلی زلفی‌گل در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ که صبح امروز در دانشگاه امیرکبیر صورت گرفت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وزارت علوم درمورد کنکور ۱۴۰۲ منتظر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی است. ما فقط مجری برگزاری آزمون سراسری هستیم و سیاست‌گذاری توسط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود. ما نمی‌توانیم برای این دو نهاد تعیین تکلیف کنیم و فقط مجری هستیم.

زلفی گل به حذف دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲ در صورت ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رئیس‌جمهور و حذف درس زبان فارسی علی‌رغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و گفت: مراجع سیاست‌گذاری برای کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی هستند. وزارت علوم هم اگر نظر کارشناسی داشته باشد، ‌در صحن علنی جلسه شورا ارائه می‌دهد. ما اجازه تعیین تکلیف نداریم.

وی در پایان گفت: در دستور جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که هفته اخیر در وزارت علوم برگزار شد، تغییرات برخی زیرگروه ها مشخص شد، اما مقرر شد کنکور سال آینده در صورتی که مصوبه جدیدی نداشته باشد بر اساس شیوه فعلی برگزار شود.

منظور از سوابق تحصیلی چیست؟

مهر گزارش داد، دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران درباره چگونگی لحاظ سوابق تحصیلی در کنکور سال ۱۴۰۲ برای دانش آموزان رشته‌های علوم تجربی و نظری که قصد دارند در رشته‌های هنر و زبان خارجی شرکت کنند، گفت: در اذهان عمومی یک سوءتفاهم در مورد سوابق تحصیلی وجود دارد، برخی فکر می‌کنند این سوابق نمره‌ای است که فرد در دبیرستان کسب می‌کند، این سوابق تحت آزمون‌های امن، دارای امنیت کافی، سرتاسری، کاملاً عادلانه به دست می آید.

منصور کبگانیان ادامه داد: بنابراین معنی سوابق تحصیلی همان امتحانات نهایی مطمئن و عادلانه ای است که در آن برای یک روستایی با شهری هیچ فرقی نیست. در سال ۱۴۰۲ فقط سوابق تحصیلی پایه ۱۲ به میزان ۴۰درصد لحاظ می‌شود و در سال بعد از آن پایه یازدهم به آن اضافه می‌شود، البته بعد از اتمام کنکور جاری، بیشتر با مردم در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند