کود گران نمی‌شود – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه

کود گران نمی‌شود

2595186

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان اینکه برای سال آینده برنامه‌ای برای افزایش قیمت کود نداریم، گفت: بیش از ۸۰ درصد کودهای تدارک شده توسط این شرکت، داخلی است. ‌

حمید رسولی در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شده بود با بیان اینکه در سال‌جاری، برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به این شرکت، تامین ۲ میلیون و ۳۰۵ هزار تن انواع کودهای شیمیایی از نوع ازته، فسفره و پتاسه بوده است، اظهار داشت: از این میزان تاکنون، یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار تن تامین شده و بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از طریق شرکت خدمات حمایتی به کشاورزان عرضه شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: درحال حاضر، میزان ذخایر استراتژیک این شرکت از سه نوع کود (ازته، فسفره و پتاسه) بیش از ۳۰۰ هزار تن است که با این میزان ذخیره، به استقبال کشت بهاره می‌رویم.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اضافه کرد: بیش از ۸۰ درصد کودهای تامین و تدارک شده توسط این شرکت، تولید داخلی است و مابقی از طریق واردات تامین می شود.

رسولی ادامه داد: سهم تامین کودهای مورد نیاز از تولید داخل تا پایان سال نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه افزایش هم پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه این درحالیست که سال ۸۶ فقط ۲۰ درصد کود مورد نیاز کشور از داخل تامین می‌شد، گفت: در این سال بخش عمده کود اوره وارداتی بود درحالی‌که الان ۱۰۰ درصد آن وارداتی است و بیش از ۲.۵ میلیون تن هم در این زمینه صادرات داریم.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی درباره اینکه کود وارداتی از چه کشورهایی تامین شده است؟، افزود: با برنامه‌ریزی‌هایی که امسال انجام شد، ما سه مرحله مناقصه بین‌المللی برگزار کردیم و شرکت‌هایی از کشورهای هلند، آلمان، بلغارستان، لبنان و چین در مناقصه خرید ما شرکت کردند، بنابراین تامین محمولات ما صرفا از چین انجام نشده است هر چند که چین نیز یکی از بزرگترین تامین کنندگان محصولات کشاورزی جهان است، چنانچه نظارت خوبی وجود داشته باشد محصولات خوبی تامین می‌کند.

رسولی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: برای ۳۵ نوع کود غیریارانه‌ای با شرکت‌های داخلی قرارداد بستیم و در مجموع ۴۲ نوع از سوی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تامین می‌شود.

وی درباره قیمت کود نیز با بیان اینکه امسال علی‌رغم افزایش قیمت خرید کودهای داخلی و خارجی، قیمت عرضه این نهاده را به کشاورزان افزایش نداده‌ایم، گفت: برای سال آینده نیز برنامه‌ای برای افزایش قیمت کود نداریم.

این مقام مسئول درباره افزایش قیمت کود بویژه کود اوره از سوی پتروشیمی‌ها نیز اظهار داشت: براساس حکم دیوان عدالت اداری، مبنای قیمت‌های بورس کالا است و از سال ۹۲ از پتروشیمی‌ها بر همین اساس تحویل می‌گیریم و برای سال ۹۷ هم قیمت کود اوره با نظارت سازمان حمایت از مصرف‌کننده از پتروشیمی‌ها باید تحویل گرفته شود، چرا که وزارت جهاد کشاورزی به دنبال حمایت از کشاورزان است.

وی درباره نرخ‌گذاری کود اوره نیز افزود: هر کیسه ۵۰ کیلویی کود اوره را ۳۱ هزار تومان خریداری و ۳۷ هزار تومان به کشاورزان می‌فروشیم و در تلاش هستیم تا در حد امکان افزایش قیمتی را اعمال نکنیم.

رسولی با اشاره به اینکه در حوزه دانه‌های روغنی امسال ۳۸۵ هزار تن بذر در اختیار کشاورزان قرار گرفته است، تصریح کردک بخش عمده‌ای از بذور (بخصوص گندم و جو) که توسط این شرکت در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، از تولید داخلی است و ۱۰۰ درصد بذوری وارداتی (که عمدتا بذور دانه‌های روغنی هستند) از برندهای شرکت‌های معتبر دنیاست.

 

منبع: مهر

نظرات