گازپروم روسیه صادرات گاز به اوکراین را لغو می‌کند

گازپروم روسیه صادرات گاز به اوکراین را لغو می‌کند

شرکت گازپروم روسیه اعلام کرده است که به قرارداد ترانزیت گازی خود از مسیر اوکراین به اروپا و همچنین تامین گاز مصرفی این کشور خاتمه می‌دهد.

شرکت گازپروم روسیه از پایان ارسال گاز به اوکراین خبر می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از وستی؛ در سال ۲۰۱۴ میلادی شرکت نفت و گاز اوکراین، پرونده‌ای علیه شرکت گازپروم برای نقض مقررات خاص حمل‌ونقل انرژی مربوط به قرارداد گازی دو طرف که از ماه ژانویه ۲۰۰۹ میلادی در حال اجراست به دادگاه بین‌المللی استکهلم ارائه کرد و خواستار غرامتی ۱۵ میلیون دلاری شد.

در مقابل گازپروم روسیه نیز دادخواستی برای دریافت غرامت ۷ میلیون دلاری به دلیل برداشت غیر قانونی اوکراین از مواد خام نفتی و همچنین دریافت خسارتی ۵۰ میلیون دلاری اضافی به دلیل کاهش قیمت گاز روسیه به اوکراین شد.

اما سرانجام دادگاه بین‌المللی در ۲۸ فوریه به نفع شرکت نفت و گاز اوکراین رای داد و گازپروم محکوم به پرداخت ۲.۵۶ میلیون دلار خسارت به اوکراین شد.

در پی این حکم شرکت گازپروم روسیه اعلام کرده است که به قرارداد ترانزیت گازی خود از مسیر اوکراین به اروپا و همچنین تامین گاز مصرفی این کشور خاتمه می‌دهد.

پترو پروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین نیز از مردم این کشور خواسته تا در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند.

وی خاطرنشان کرده که دولت اوکراین بار دیگر «سناریوی روسیه» را نابود خواهد کرد و تامین انرژی مورد نیاز خود را از اروپا انجام خواهد داد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه آمریکا امروز شنبه با انتشار بیانه‌ای از روسیه خواست تا تامین گاز اوکراین را از سر بگیرد.

در این بیانیه از روسیه خواسته شده که ثابت کند تامین‌کننده قابل اطمیان گاز است و از عرضه و ترانزیت گاز به عنوان یک سلاح سیاسی استفاده نمی‌کند.

کاهش شدید سرمای هوا در اوکراین و احتمال خطر قطعی کامل گاز در این کشور باعث شد که در چند روز گذشته بیش از ۷۰ درصد از مدارس و مراکز آموزشی تعطیل شوند و نگرانی شدیدی را در جامعه به‌وجود آورد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند