گاز هیچ مشترکی در زمستان قطع نمی‌شود

گاز هیچ مشترکی در زمستان قطع نمی‌شود

سخنگوی شرکت ملی گاز کشور گفت: گاز هیچ مشترکی به‌خصوص نیروگاه‌ها که در این فصل برق مصرفی واحد‌های خانگی و تجاری را تامین می‌کنند قطع نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدحسین عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز کشور با اشاره به قطع گاز نیروگاه‌های برق گفت: در حال حاضر نیروگاه‌های برق یکی از مصرف کنندگان اصلی گاز در کشور هستند.

او ادامه داد:گاز هیچ مشترکی در زمستان به‌خصوص نیروگاه‌های برق که در این فصل برق مصرفی واحد‌های خانگی و تجاری را تامین می‌کنند قطع نمی‌شود، طبق روال هر سال مصرف گاز در فصل زمستان افزایش پیدا می‌کند.

سخنگوی شرکت ملی گاز کشور تصریح کرد: طبق قانون، بهای گاز مصرفی نیروگاه‌ها باید به شرکت ملی گاز پرداخت شود، تا به امروز دیرکرد‌هایی در پرداخت بهای گاز نیروگاه‌ها داشتیم.

عسگری تصریح کرد: در حال حاضر ۹۰۰ میلیون مترمکعب گاز از میدان‌های گازی کشور تحویل پالایشگاه‌ها داده می‌شود که پس از پالایش و جداسازی فرآورده‌ها، حدود ۸۳۰ میلیون مترمکعب آن به شبکه سراسری گاز تزریق می‌شود.

او گفت: سال‌های گذشته هم در یک دوره زمانی، گاز نیروگاه‌های CHP به دلیل بدهی به طور موقت قطع شد، اما روند گازرسانی به این نیروگاه‌ها دوباره برقرار شد تا از لحاظ اقتصادی آسیبی نبینند.

سخنگوی شرکت ملی گاز کشور بیان کرد: تمامی واریزی‌ها نیروگاه‌ها به حساب خزانه‌داری دولت است، چنانچه بازدهی تولید این واحد‌ها کمتر از ۵۰ درصد باشد، تعرفه گازبهای آنها به صورت صنعتی و در صورتی که بازدهی آن‌ها بیشتر از ۵۰ درصد باشد مانند تعرفه نیروگاه‌های بزرگ محاسبه می‌‎شود.

عسگری افزود: در حال حاضر در کشور ۸۳ نیروگاه وجود دارد که از این تعداد، ۵۹ نیروگاه‌ها بخاری یا سیکل باز گاز هستند که بازده آنها ۲۸ درصد و یا کمتر از ۲۰ درصد است. ۲۴ نیروگاه دیگر، دارای سیکل ترکیبی با بازده بالا در حدود ۴۷ درصد هستند. ارتقای بازدهی نیروگاه‌ها در کشور به اقدامات اساسی و سرمایه‌گذاری مناسب برای ایجاد زیرساخت‌ها نیاز دارد.

او تصریح کرد: در نهایت توصیه ما به نیروگاه‌ها این است که بدهی خود را به شرکت گاز پرداخت کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند