گرانی لبنیات بازهم قبل از دریافت مجوز

تعرفه ۴۰ درصدی صادرات لبنیات به عراق چهار ساله است

صنایع لبنی مانند گذشته و قبل از آنکه مجوز بگیرند، قیمت محصولات‌شان را افزایش داده‌اند. در این میان از دستگاه‌های نظارتی که فقط اعلام کرده‌اند «افزایش قیمت‌ها تخلف است»، برای برخورد خبری نیست و صنایع قیمت‌هایشان را به حالت قبل برنگردانده‌اند.

کارخانه‌های تولیدکننده محصولات لبنی طی هفته‌های گذشته نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کردند و به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان محصولات لبنی، برندهای مختلف تولیدکننده این محصولات، قیمت انواع لبنیات را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته رجبی، قیمت کره ۱۰۰ گرمی از ۳۵۰۰ به ۴۵۰۰ تومان افزایش یافته و پنیر ۴۵۰ گرمی سفید نیز از ۴۲۰۰ به ۴۵۰۰ تومان و شیر کم چرب یک لیتری از ۲۵۰۰ به ۲۷۵۰ تومان افزایش قیمت داشته است.

در این باره نظر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان را جویا شدیم که علیرضا رستمی – مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و موادغذایی این سازمان گفت: لبنیات جزو کالاهای گروه یک و مشمول قیمت‌گذاری است و هیچ گونه مصوبه‌ای برای تغییر قیمت این محصولات ابلاغ نکرده‌ایم.

طبق اعلام این مسئول سازمان حمایت، افزایش قیمت محصولات لبنی طی روزهای گذشته بدون مجوز و غیرقانونی بوده و در این راستا با متخلفان برخورد کرده‌ایم.

اما با وجود این اظهارات و محرز شدن تخلف صنایع لبنی در خصوص افزایش بدون مجوز قیمت محصولات، نه تنها کارخانه‌ها قیمت‌های غیرقانونی خود را به حالت سابق باز نگردانده‌اند، بلکه در این زمینه از پاسخگویی و توضیح خودداری می‌کنند.

البته کارخانه‌های لبنی سابق بر این نیز همین رویه را داشته‌اند و ابتدا قیمت محصولات‌شان را بالا می‌بردند و پس از آن مجوزش را دریافت می‌کنند و تکرار تخلف آنها یعنی این‌که برخورد مناسبی با آنها طی ماه‌ها و سال‌های گذشته صورت نگرفته است.

همچنین باید یادآور شد که قیمت شیرخام به عنوان تشکیل دهنده ۷۰ درصد از هزینه‌ تولید لبنیات ثبات بوده و تغییری نکرده است.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند