قصه ادامه‌دار گران‌فروشی ایرلاین‌ها

قصه ادامه‌دار گران‌فروشی ایرلاین‌ها

شرکت‌های هواپیمایی در نبود نطارت کافی متولی حمل‌ونقل هوایی بلیت پروازهای داخلی را گران‌تر از “جدول دامنه نرخ بلیت” منتشر شده توسط سازمان هواپیمایی کشوری به فروش می‌رسانند.

به گزارش تجارت‌نیوز، تقریبا در فاصله یکماه به پایان سال ۹۷، انجمن شرکت‌های هواپیمایی اقدام به انتشار “جدول دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی” کرد.

اقدامی که با چند هفته تاخیر از سوی سازمان هواپیمایی کشوری تکرار و این لیست در سایت این سازمان بارگذاری شد. قرار بر این بود تا شرکت‌های هواپیمایی بر اساس جدول مذکور بلیت پروازهای خود را عرضه کنند، اما این‌گونه نشد و در روزهای پایانی سالی که گذشت نابسامانی قیمتی بار دیگر در حمل‌ونقل هوایی کشور به قوع پیوست. نمونه‌هایی از این نابسامانی‌ها در لینک اخباری که در ادامه می‌آید قابل مشاهده است؛

در حالی انتظار این بود شرکت‌های هواپیمایی به سبب تاکید وزیر راه و شهرسازی با نظارت بیشتر سازمان هواپیمایی کشور، بلیت پروازهای خود را بر اساس جدول دامنه نرخ بلیت به فروش برسانند که در قیمت پروازهای داخلی در فاصله چند روزم مانده به پایان تعطیلات نوروزی سیر صعودی به خود گرفته است.

قیمت بلیت هواپیما

به‌عنوان مثال پرواز مشهد-تهران هواپیمایی ایرتور باید حداقل ۱۰۰ هزار تومان و حداکثر ۷۵۰ هزار تومان باشد. اما این شرکت این پروازرا به قیمت ۸۴۱‌هزار تومان به فروش می‌رساند. کف و سقف این پرواز برای ” ماهان” به ترتیب ۲۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان و ۵۷۹ هزار تومان است، این در حالی است که شرکت مذکور پرواز مشهد-تهران را ۶۳۸ هزار تومان می‌فروشد.

یا پرواز کیش-تهران هواپیمایی ماهان (کف ۳۳۶ هزار تومان-سقف ۷۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان) به قیمت ۹۴۲ هزار تومان عرضه می‌شود و هواپیمایی تابان بلیت این مسیر پروازی را که سقف آن ۸۵۰ هزار تومان

برای این ایرلاین است را به نرخ ۹۰۰ هزار تومان می‌فروشد.

نکته جالب توجه این‌که ایرلاینی مانند کاسپین که در “جدول دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی” پروواز کیش-تهران را ندارد، این پروواز را به قیمت ۹۵۰ هزار تومان به فروش می‌رساند. هواپیمایی تابان نیز در جدول ذکر شده بلیت قشم-تهران را ندارد، اما این شرکت نیز مانند کاسپین بلیت این مسیر پروازی را به قیمت حدود ۹۰۰ هزار تومان می‌فروشد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند