گرانفروشی ایرلاین‌ها در روز روشن!

گرانفروشی ایرلاین‌ها در روز روشن!

ایرلاین‌های داخلی در روزهای اخیر دست به دست هم داده‌اند تا قیمت پروازهای داخلی را تا هر دامنه‌ای که دوست دارند، افزایش دهند. در موضوع گران‌فروشی ایرلاین‌ها به نظر می‌رسد دستور و هشدار وزیر راه‌وشهرسازی و مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری نیز کارساز نبوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آبان سال گذشته بود که با درخواست ایرلاین‌ها، شورای عالی هواپیمایی کشوری با افزایش ۱۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما برای پروازهای داخلی نسبت به جدول نرخی اعلام شده در خرداد، همان سال موافقت و مصوب کرد تا محدودیت حداقل قیمت‌ها را هم از این نرخ‌نامه حذف کند.

اما به نظر می‌رسد شرکت‌های هواپیمایی قانع به این وضعیت نبودند و طی روزهای گذشته اقدام به افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی کردند، جالب‌تر اینکه به نظر می‌رسد،همه آنها در گران‌فروشی ایرلاین‌ها همصدا و هماهنگ هستند.

البته در همین ایام مسئولان مختلفی درباره این اتفاق اظهار نظر کرده و نسبت به اصلاح این قیمت‌ها هشدار داده‌اند اما به نظر می‌رسد همچنان گوش شنوایی برای این هشدارها وجود ندارد.

چرا که محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در همان روزهای نخست افزایش قیمت، این حرکت را غیر قانونی خواند و خواستار اصلاح سریع قیمت بلیت هواپیما شد و در همین راستا مسئولان مختلف سازمان هواپیمایی کشوری نیز اعلام کردند که قیمت بلیت هواپیما نه تنها باید به نرخ سابق خود (نرخنامه آبان‌ سال گذشته) بازگردد بلکه باید مابه‌التفاوت این افزایش قیمت غیر قانونی به حساب مردم بازگردانده شود.

همچنین تورج دهقان زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این باره گفت: با توجه به اینکه برخی از شرکت‌های هواپیمایی با وجود هشدارهای داده شده همچنان قیمت بلیت هواپیما را به نرخ مصوب برنگردانده‌اند، باید منتظر برخورد از طریق دستگاه‌های نظارتی و قضایی باشند.

به گفته زنگنه، اگر ایرلاین‌های داخلی قیمت‌ها را به نرخ مصوب آبان سال گذشته برنگردانند، در جلسه‌ای که با مدیران عامل آن‌ها برگزار خواهد شد، برخی از مسیرهای خارجی آن‌ها لغو می‌شود و مسلما باید منتظر برخورد جدی‌تری باشند.

وی همچنین در توضیح نحوه برخورد با گران‌فروشی ایرلاین‌ها تصریح کرد: به زودی شرکت‌های دولتی را به دستگاه‌های نظارتی‌ آنها و ایرلاین‌های خصوصی را به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم تا به تخلفاتشان رسیدگی شود.

با وجود این اظهارات و هشدارها تا کنون خروجی‌ای از برگزاری احتمالی این جلسات بیرون نیامده و هیچ تغییری در قیمت بلیت هواپیما اعمال نشده است. به نظر می‌رسد که ایرلاین‌ها به این صحبت‌ها وقعی ننهادند. چرا که به عنوان مثال قیمت بلیت تهران –مشهد که بر اساس نرخنامه مصوب آبان سال گذشته حداکثر باید ۷۷۱ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شود تا یک میلیون و ۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان هم افزایش یافته است. بلیت تهران-شیراز هم باید بر اساس قیمت مصوب تا سقف ۶۷۳ هزار و ۷۰۰ تومان از سوی شرکت‌های هواپیمایی عرضه شود اما در روزهای آتی این بلیت تا ۹۴۲ هزار تومان هم برای فروش ارائه شده است.

البته این گرانفروشی و تمرد از قانون نه تنها تقریبا از سوی همه شرکت‌های هواپیمایی صورت می‌گیرد بلکه محدود به یک یا دو مسیر پروازی نیست و قیمت بلیت هواپیما به صورت غیرقانونی و بدون مصوبه شورای عالی هواپیمایی کشوری در همه مسیرهای پروازی افزایش یافته است. باید دید دلیل ورود نکردن وزیر راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری به موضوع گران‌فروشی ایرلاین‌ها چیست؟

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه حمل و نقل را در صفحه حمل‌ و‌ نقل تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند