جهانگیری در جلسه شورای عالی اشتغال:

گره‌ها را باید از زندگی مردم باز کنیم

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه مکلف هستیم تا گره‌ها را از زندگی مردم باز کنیم، گفت: ایجاد فرصت‌های شغلی از اصلی‌ترین اولویت‌های کاری کشور است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی اشتغال ایجاد فرصت‌های شغلی را از اصلی‌ترین اولویت‌های کاری کشور برشمرد و با بیان اینکه تثبیت شغل یکی از برنامه‌های جدی دولت است بر ضرورت اشتغال‌زایی در کنار صیانت از مشاغل موجود تاکید کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون اول رئیس‌جمهور ضمن تاکید بر ضرورت سرعت و دقت در پرداخت تسهیلات طرح اشتغال‌زایی روستایی، ‌اظهار داشت: روند اجرای این طرح باید با سرعت بیشتری انجام شود و همه مکلف هستیم تا گره‌ها را از زندگی مردم باز کنیم البته باید دقت داشته باشیم که دقت کار نباید فدای سرعت شود و این تسهیلات در اختیار عده‌ای رانت‌جو قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سرعت فعلی در پرداخت این تسهیلات قابل قبول نیست از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا هفته آینده جلسه‌ای در این خصوص برگزار و موانع موجود را برطرف کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این جلسه گزارشی از تعداد واحدهای تولیدی فعال در کشور ارائه کرد و گفت: برخی از این واحدها با شرایط نامطلوب مواجه بودند که تعداد آنها مشخص شد و تلاش شد تا مشکلات بسیاری از این واحدها برطرف شود و برخی نیز با مشکل منابع مالی و تامین سرمایه در گردش روبرو هستند.

شریعتمداری همچنین با اشاره به اینکه برخی از واحدهای تولیدی با ظرفیت ۵۰ درصد مشغول فعالیت هستند، افزود: در ۱۲ ماه سال گذشته ۵۸۳۱ پروانه بهره برداری جدید صادر شده که منجر به ایجاد ۱۰۲ هزار و ۹۹۴ فرصت شغلی شده است.

وی افزود: رشد ۷ درصدی مصرف برق صنعتی نشان‌دهنده این است که رونق به بخش صنعت کشور بازگشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی هم در این نشست گزارشی از عملکرد بخش کشاورزی در حوزه اشتغال ارائه کرد و به تشریح پیشنهاداتی برای تسریع در اجرایی شدن برنامه‌ای اشتغال این وزارتخانه پرداخت.

در این جلسه که وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ‌راه و شهرسازی، علوم، تحقیقات و فناوری، دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، ‌ رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رییس سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری، رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) و رییس سازمان تامین اجتماعی نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی اشتغال ضمن تشریح تحولات بازار کار در سال ۹۶ گزارشی از وضعیت اشتغال کشور و وضعیت برنامه و بودجه اشتغال برای سال ۹۷ ارائه کرد.

وی همچنین با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد که در بخش بیکاران حدود ۴۱ درصد افراد تحصیلکرده هستند، گفت: آمارها همچنین بیانگر این هستند که تعداد زیادی از شاغلین فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند از این رو برنامه های اشتغال زایی بیشتر متمرکز بر فارغ‌التحصیلان بیکار است.

دبیر شورای عالی اشتغال همچنین از تدوین سه برنامه برای صیانت از اشتغال موجود در کشور خبر داد و گفت: برای تثبیت شغل و جلوگیری از ریزش نیروهای شاغل سه برنامه پیشنهاد شده که پس از تأیید در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند