گندم خودکفا ماند

گندم خودکفا ماند

صادرات گندم در حالی 1351 درصد نسبت به پارسال بیشتر شده که واردات آن با ادامه ممنوعیت، تقریبا متوقف شده است و نشانگر خودکفا شدن این محصول استراتژیک در ایران و مثبت شدن تراز تجاری آن مانند ماه‌های گذشته است.

براساس آخرین آمار منتشر شده وزارت جهاد کشاورزی، طی 9 ماهه نخست امسال بیش از 276 هزار و 410 تن انواع گندم ایرانی به ارزش بالغ بر 70 میلیون و 780 هزار دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که از نظر وزنی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته 1351.73 درصد و از نظر ارزشی 758.98 درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حال آنکه واردات این محصول تقریبا متوقف شده و به صورت لاک‌پشتی در حال افزایش است، چرا که براساس همین آمار، طی 9 ماهه نخست امسال واردات این محصول استراتژیک به بیش از 60 هزار و 720 تن به ارزش 17 میلیون و 83 هزار دلار رسید که نسبت به واردات بیش از یک میلیون و 369 هزار تنی 9 ماهه پارسال 95.57 درصد از نظر وزنی و 94.91 درصد از نظر ارزشی کاهش داشته است و در واقع می‌توان گفت که تراز بازرگانی گندم مثبت 52.95 میلیون دلار شده است.

پیش از این نیز مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بودند که واردات گندم به دلیل رسیدن ایران به خودکفایی در تولید آن، ممنوع است و تا اطلاع ثانوی هیچ نیازی به واردات نداریم. اما با وجود این ممنوعیت شاهد واردات گندم در سال‌های گذشته بودیم که امسال به شدت کنترل شده است.

اسماعیل اسفندیاری‌پور -مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی- در این‌باره گفته بود که با توجه به تولید بالای گندم در سال زراعی گذشته و ذخایر موجود در سال‌های قبل وضعیت به گونه‌ای است که نیازی به واردات گندم برای سال جاری نیست و حتی برای چند ماه از سال آینده نیز گندم داریم.

البته آمارها نیز نشان‌دهنده ممنوعیت و توقف واردات گندم است، چراکه در هشت ماهه امسال بیش از 59 هزار و 400 تن گندم به کشور وارد شده بود که طی یک ماه گذشته تنها حدود 1100 تن به واردات این محصول اضافه شده است که به گفته یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی واردات این محصول استراتژیک مدت‌هاست ممنوع شده و اگر به صورت محدود و اندک وارد می‌شود به دلیل وجود ثبت سفارش‌های قبلی است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند