ایران بروکر
خبر مهم : شروع افزایش ۲۰ درصدی یارانه از امروز
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

گوجه‌های ارزان کجا هستند؟ / گوجه‌ 11 هزار تومانی فقط برای تلویزیون است!

تجارت نیوز

گرانی قیمت گوجه فرنگی این روزها باعث شده برخی از مردم آن را از سبد خرید خود حذف کنند. در همین حال نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران می‌گوید به اندازه کافی تولید گوجه داریم و دلیل این گرانی را در صادرات بی‌رویه گوجه فرنگی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگرچه سایه سیاه کرونا بر کشور آن را تا تعطیلی سراسری نزدیک کرده است، میادین میوه و تره بار اما برای یک یا دو هزار تومان قیمت پایین‌تر شلوغ است. قیمت یکی از محصولات این روزها بیشتر مورد توجه خریداران میوه و تره بار است، آن هم گوجه فرنگی.

در برخی از غرفه‌ها مردم با کیسه‌هایی در دست در صف ایستاده‌اند. با این حال کیسه‌هایشان را خالی از گوجه فرنگی به خانه می‌برند چون در برخی از میادین از گوجه خبری نیست اگر هم بفروشند درجه یک نیست و به قیمت پایینش نمی‌ارزد.

در حال حاضر گوجه فرنگی در خرده فروشی‌ها با قیمت 16 هزار تومان و در برخی مناطق تا 20 هزار تومان هم به فروش می‌رسد. البته انتخاب دیگری برای خریداران وجود دارد. گوجه فرنگی  پلاسیده‌ای که با قیمت 12 هزار تومان در برخی از خرده فروشی‌ها می‌فروشند!

منصوری، نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران به تجارت‌نیوز می‌گوید: «تولید گوجه به اندازه کافی است. یکی از دلایل قیمت بالای گوجه فرنگی صادرات بی‌رویه است. دلیل دیگر هم سیستم دلالی است که همه سازمان‌های مربوطه از این سیستم دلالی خبر دارند و کاری نمی‌کنند.»

او می‌گوید: «کشاورزی که مزرعه گوجه فرنگی دارد حداکثر 25 درصد از این قیمت به آن پرداخت می‌شود، بقیه سود آن به دلالان این چرخه می‌رسد.»

خبری از توزیع گوجه 11 هزار تومانی نیست

اما برای آرام و متعادل کردن بازار گوجه فرنگی، سازمان تعاونی روستایی به دستور وزیر جهاد کشاورزی به این موضوع وارد شده است. روز شنبه اعلام شد گوجه فرنگی با قیمت 11 هزار تومان از بوشهر در برخی از میادین میوه و تره بار توزیع می‌شود.

بررسی‌های میدانی تجارت‌نیوز از میادین میوه و تره بار نشان می‌دهد که برخی از میادین میوه و تره بار نه‌تنها گوجه فرنگی 11 هزار تومانی توزیع نمی‌کنند بلکه اصولا فروش گوجه‌فرنگی را متوقف کرده‌اند.

یکی از غرفه‌داران میدان میوه و تره بار می‌گوید این وعده تلویزیونی است و گوجه فرنگی 11 هزار تومانی در میدان آنها توزیع نمی‌شود. او می‌گوید: «گوجه فرنگی گران است و ما اینجا نمی‌فروشیم. معلوم هم نیست چه زمانی دوباره بفروشیم.»

نظرات