یارانه نقدی؛آری یا خیر؟

یارانه نقدی آری یا خیر؟ این سوالی بود که از ابتدای روی کار آمدن دولت حسن روحانی برای مردان اقتصادی دولت مطرح شد. سئوالی که پاسخ به آن جلسه با بهارستان نشین ها و حتی مشورت با افکار عمومی را طلب می‌کرد. طی هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اقتصاد ایران روزهای پر فراز

یارانه نقدی آری یا خیر؟ این سوالی بود که از ابتدای روی کار آمدن دولت حسن روحانی برای مردان اقتصادی دولت مطرح شد. سئوالی که پاسخ به آن جلسه با بهارستان نشین ها و حتی مشورت با افکار عمومی را طلب می‌کرد.

طی هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اقتصاد ایران روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذشت. سالهایی که نوسانات نرخ سکه و ارز و رسیدن قیمت دلار به مرز 4000 تومان، گرانی ناگهانی وغیر قابل پیش‌بینی قیمت مسکن و واردات بی رویه کالاها ی اساسی و غیر اساسی در آن مشکل آفرین شدند.

یکی از مهم ترین اقدامات اقتصادی دولت قبلی که نمی توان از آن ساده گذشت، پرداخت یارانه نقدی و اجرای هدفمندی یارانه‌ها بود طرحی که بنا داشت اقشار کم درامد را مورد حمایت قرار دهد. اما وقتی این پول حق همه مردم معرفی شد توقعات بالا رفت و تامین بودجه یارانه نقدی برای پرداخت به همه مردم، حتی خارج نشین ها غیر عملی گردید.

از این رو طی سال های پرداخت یارانه نقدی در دولت احمدی نژاد بارها و بارها یارانه بخش صنعت و تولید پرداخت نشد و صنعت گران را به مرز ورشکستگی کشانید و حتی از بانک مرکزی و دیگر نهادها برای تامین بودجه استقراض شد که آثار آن هنوز در اقتصاد کشور باقی است.

به همین دلیل ، طرح هدفمندی یارانه ها که طرحی مترقی بود و می توانست باعث توسعه، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد شود و بهره وری و منابع انرژی را بالاببرد، به بلای جان اقتصاد ایران تبدیل شد.

البته محمود احمدی نژاد نیز در اواخر ریاست جمهوری خود به اشتباه درباره پرداخت یارانه نقدی به همه پی برد و ماجرای پیامک‌های حذف یارانه نقدی را پیش آورد. پیامک هایی که برای تمامی دهکهای درآمدی به طور مشترک ارسال شد و به همین دلیل دولت دهم مجبور شد حرف خود را پس بگیرد و از مردم بخواهد برای درخواست حذف یا برگرداندن یارانه نقدی به سایت رفاهی مراجعه کنند.

به این ترتیب بود که دولت دهم نتوانست حذف یارانه نقدی را اجرایی کند چرا که با واکنش شدید جامعه مواجه شد و حالا اما این میراث دولت حسن روحانی، دولتی که با کلید تدبیر و امید به میدان آمد را دچار مشکل کرده است.

در واقع دولت یازدهمی ها با این مساله مواجه هستند که با حذف یارانه نقدی از محبوبیت اجتماعی آنها کاسته می شود چرا که افکار عمومی ماه هاست در هجوم گرانیهای اخیر به دریافت یارانه نقدی دلبسته و عادت کرده است و در واقع در میان بالارفتن هر روز نرخ تورم یارانه نقدی به دلگرمی برای بسیاری از خانوارهای با درآمد متوسط و حتی خوب تبدیل شده است.

از سوی دیگر دولت برای تامین یارانه نقدی مردم مشکلات بسیاری دارد و اگر این وضعیت ادامه یابد آینده اقتصادی که در دولت دهم پیش‌بینی می شد، در دولت یازدهم نیز پیدا می شود و اقتصاد ایران به رکود و سقوط نزدیک تر خواهد شد.

شاید به همین علت است که انصراف دادن افراد برخوردار جامعه از دریافت یارانه نقدی یک ضرورت محسوب می شود چرا که اگر دهک های پر درآمد جامعه با میل خود از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند بار بزرگی از روی دوش دولت روحانی برداشته خواهد شد و دیگر خبری از نارضایتی‌ها در صورت حذف یارانه نقدی نخواهد بود.

به این ترتیب است که به نظر می رسد مشکلات یارانه‌ای در دولت روحانی همچنان در سال 93 ادامه خواهد داشت و راه گریزی از آن نیست و البته باید دید دولت چگونه این مشکلات را حل می کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند