یورو به ۲۰ سالگی رسید

واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا، یورو روز سه‌شنبه (اول ژانویه 2019 میلادی)، 20 ساله شد و اکنون دومین ارز مهم بین المللی است که مورد استفاده قرار گرفته است.
یورو به ۲۰ سالگی رسید

به گزارش تجارت‌نیوز، یازده کشور اروپایی اتریش، بلژیک ، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا ، لوکزامبورگ، هلند، اسپانیا و پرتغال روز اول ژانویه سال ۱۹۹۹ واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا، یورو را ایجاد و یک سیاست پولی مشترک را تحت کنترل بانک مرکزی اروپا آغاز کردند.

این در حالی است که نخستین سکه‌ها و اسکناس‌های این واحد پولی ۳ سال بعد وارد بازار شدند. البته مسیر رسیدن به پول مشترک از دهه ۸۰ میلادی آغاز شده بود. معیارهای مالی عمومی که دولت های اروپایی باید برای مشارکت در پول واحد به آن احترام می‌گذاشتند با پیمان ماستریخ در سال ۱۹۹۲ تعیین شد و در سال ۱۹۹۴ موسسه پولی اروپا (IME)، یک ارگان موقت که هنوز مسئولیت پیگیری سیاست های پولی اتحادیه اروپا را بر عهده نداشت ایجاد شد. بانک مرکزی اروپا در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد.

نام یورو بطور رسمی در سال ۱۹۹۵ در شورای اروپایی مادرید انتخاب شد. قیمت یورو نیز بر اساس ارزهای ملی ۱۱ کشور اروپایی بر پایه ارزش روز بازار بررسی و تعیین شد.

پول واحد اروپا برای ۳ سال تنها در پرداختی‌های الکترونیکی استفاده می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۰۲ نخستین اسکناس‌ها و سکه‌های واحد پولی مشترک اروپا وارد بازار شدند.

اکنون با گذشت ۲۰ سال، یورو تبدیل به واحد پولی مشترک ۱۹ کشور با ۳۴۰ میلیون اروپایی شده و از سوی ۱۷۵ میلیون نفر خارج از منطقه یورو مورد استفاده قرار می‌گیرد. یورو اکنون دومین ارز مهم بین المللی و دومین ارزی است که در جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

یونان در سال ۲۰۰۱ به یورو ملحق شد از آن زمان ۷ کشور قبرس، استونی، لتونی، لیتوانی، مالت، اسلواکی، اسلوونی نیز به واحد پولی مشترک اروپا پیوستند.

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز