موضوعات داغ:

۱۲میلیون ایرانی سال گذشته به خارج سفر کردند

۱۲میلیون ایرانی سال گذشته به خارج سفر کردند

سال گذشته بیش از ۱۲ میلیون نفر ایرانی به سفر خارجی رفتند که در قیاس با ۹ میلیون سفر خارجی ایرانیان در سال ۱۳۹۵، رشدی چشمگیر و قابل توجه را نشان می‌دهد.

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی رییس کل بانک مرکزی ایران در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیش از ۱۲ میلیون نفر در سال گذشته به خارج از کشور سفر کرده‌اند که این رقم رد مقایسه با سال گذشته رشدی برابر با ۳۱٫۸ درصد را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، هر چند آمار مذکور آمار تایید شده رسمی نیست اما مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش خود این رقم را مورد استناد قرار داده است .

پیش از این رییس کل بانک مرکزی میزان سفرهای ایرانیان به خارج از کشور را بسیار بالا دانسته است. آمارهای رسمی تعداد سفرهای خارجی در ۵ ماه اول سال گذشته را مورد استناد قرار داده اند.

در گزارش رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تعداد سفرهای خارجی ایرانیان در سال ۵ ماهه منتهی به مرداد در سال ۱۳۹۶ برابر با ۳ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۶۹۲ هزار سفر بوده است که در همین دوره زمانی افزایشی ۲۱ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌داد.

بالا بودن آمار سفر ایرانیان به خارج از کشور خصوصا در تعطیلات طولانی مدت و نوروز به واسطه بالا بودن هزینه گردشگری داخلی در قیاس با سفر خارجی و نبود امکانات مشابه در داخل کشور است.

مهمترین مقاصد سفر ایرانیان در خارج نیز کشورهای اطراف ایران مانند ترکیه، عراق،امارات متحده عربی، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان است. آلمان و عربستان در رتبه هفتم و هشتم سفر ایرانیان قرار دارند.

عربستان پیش از بروز مشکل، یکی از مقاصد عمده سفر ایرانیان بود چرا که بسیاری از ایرانیان در قالب حج عمره به این کشور سفر می کردند. این بازار در حال حاضر برای عربستان از دست رفته است.

بالا بودن آمار سفر ایرانیان به کشورهای اطراف سبب شده است بسیاری از این کشورها سرمایه‌گذاری‌های سنگینی را در این حوزه انجام دهند.

 

منبع: خبرآنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند