۲ درصد کارگران ایران امنیت شغلی دارند

۲ درصد کارگران ایران امنیت شغلی دارند

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به این که تنها ۲ درصد از کارگران کشور امنیت شغلی دارند، گفت: حداقل حقوق کارگران فقط ۳۴ درصد از معیشت آنان را تامین می‌کند.

علی خدایی روز دوشنبه در جلسه کانون هماهنگی شورا‌های اسلامی کار جنوب شرق استان تهران که با حضور مسئولان خانه کارگر، شورا‌های اسلامی کار، تامین اجتماعی و روسای ادارات کار شهرستان‌های ورامین، قرچک، پیشوا، پاکدشت و شهرری در قرچک برگزار شد اظهار داشت: باید پذیرفت که امروز شرایط کار و معشیت کارگران و حتی روابط کارگران و تولید کنندگان مناسب نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی گفت: امنیت شغلی، روابط کاری و شورا‌های کارگری و معشیت کارگر سه ضلع اصلی جامعه کارگری است و مطالبات بعدی کارگران مطالبات ثانویه‌ای است که باید در جایگاه خود به آن‌ها رسیدگی کرد، مهم این است که عدم تقویت این شاخص‌ها در جامعه کارگری موجب بروز مشکلات در اولویت‌های ثانویه می‌شود.

وی با اشاره به نقش شورای کار در تامین امنیت شغلی کارگران گفت: در بهترین حالت، شورا‌های کار تنها ١٥ درصد از کارگران را نمایندگی می‌کنند که این آمار در شهرستانی نظیر ورامین پایین‌تر از سایر شهر‌های استان تهران است.

خدایی افزود: تا پیش از افزایش قیمت ارز در سال ۹۱، حداقل حقوق کارگران ۶۰ درصد از هزینه‌های زندگی کارگران را تامین می‌کرد که بعد از افزایش قیمت ارز، این میزان تا ۳۷ درصد کاهش یافت.

وی افزود: با تمام تلاش‌هایی که در جامعه کارگری برای تامین حقوق کارگران بین سال‌های ۹۱ تا ۹۶ صورت گرفت، ۱۳ درصد از عقب ماندگی‌ها تامین شد.

 

منبع:‌ ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند