۲.۵ میلیون دلار حوالجات ارزی در ۴ ماهه اول ۹۷

۲.۵ میلیون دلار حوالجات ارزی در ۴ ماهه اول ۹۷

استان سیستان و بلوچستان از معدود استان‌هایی است که دو شعبه از اگزیم بانک ایران یعنی زاهدان و چابهار در آن قرار دارد و به رغم محدودیت‌های موجود حدود دو و نیم میلیون دلار حوالجات ارزی صادر کرده است.

جلال نوشادی ضمن اعلام این خبر عضویت ۷۰ درصدی صادرکنندگان نمونه استانی در لیست مشتریان بانک توسعه صادرات زاهدان، گفت: مانده تسهیلات این شعبه را ۴۰۰ میلیارد ریال است و تسهیلات پرداختی این شعبه به فعالین حوزه صادرات، از محل منابع بانک و منابع صندوق توسعه ملی با نرخهای ۱۲ الی ۱۸ درصد پرداخت شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،علاوه بر این، بانک توسعه صادرات ضمانتنامه‌های مورد نیاز شرکت‌های پیمانکار طرح‌های استان مانند طرح گازرسانی و … را صادر می‌کند.

رئیس بانک توسعه صادرات زاهدان از اعلام آمادگی این بانک جهت ارائه تسهیلات ارزان قیمت، متناسب با شرایط و حوزه عملکرد فعالین اقتصادی خبر داد و گفت: این شعبه تلاش خود را برای حمایت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان صادرات محور استان به کار می بندد.

نوشادی در ادامه ظرفیت ها و اولویت‌های سرمایه گذاری استان را برشمرد و گفت: برخورداری از مرز طولانی خاکی و آبی و امکان ارتباط با چند کشور های دارای قابلیت‌های تجاری شاخص از جمله امتیازاتی است که استان سیستان و بلوچستان دارد.

همچنین منابع معدنی فراوان، متفاوت و ارزشمند مانند کرومیت و منگنز و طلا، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری، ایجاد ارزش افزوده مناسب و نیز اشتغالزایی را در ایتان فراهم می‌کند.

وی افزود: بدلیل موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاص در منطقه جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان، ظرفیتهای ویژه سرمایه گذاری از جمله تولید انرژی‌های پاک، طرح توسعه بندر، نفت و گاز، حمل‌ونقل هوایی و دریایی و توریستی و گردشگری نیز برخوردار است.

جلال نوشادی بهره برداری از فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار را سبب جهش در حوزه صادراتی دانست و خاطرنشان کرد: این پروژه که از سوی شعبه چابهار بانک توسعه صادرات ایران تامین مالی شده، تاثیر مناسبی بر مناسبات تجاری کشور ایجاد نموده است.

وی از اعطای تسهیلات ۱۲ درصدی به شرکت های دانش بنیان در استان خبر داد و گفت: پس از انعقاد تفاهم‌نامه بین بانک توسعه صادرات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری(صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صادرات و فناوری شریف) مقررشد به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات ارزان قیمت تخصیص پیدا کند.

به گفته رئیس بانک توسعه صادرات ایران شعبه زاهدان، این بانک با انعقاد قرارداد عاملیت ارزی و ریال و نیز جذب سپرده از صندوق توسعه ملی منابع خوب و مناسبی جهت حمایت از صادرکنندگان جذب کرده است.

وی استقبال مشتریان را از خدمات بانک توسعه صادرات بسیار خوب ارزیابی کرد و بیان داشت: روابط کارگزاری بانک توسعه صادرات و مقاصد و مبادی حوالجات ارزی و تعرفه‌های آنها مطابق با چارچوب‌های تعیین شده صورت می‌پذیرد.

جلال نوشادی ضمن اشاره به کسب مقام سوم استان در سال ۹۶ در حوزه عملیاتی و اجرایی شدن طرحها و سرمایه گذاری خارجی در کل کشور، گفت: با توجه به ظرفیت‌های یاد شده ، ضرورت تعامل بیشتر بانک توسعه صادرات با سازمان صنعت ، معدن و تجارت و دیگر نهادهای اجرایی مرتبط با حوزه تجارت جهت حمایت از صادرات استان، احساس می‌شود.

 

منبع:پایگاه خبری اگزیم نیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند