موضوعات داغ:
محمدجواد ظریف اعلام کرد؛

۶ اولویت راهبردی دیپلماسی اقتصادی

۶ اولویت راهبردی دیپلماسی اقتصادی

وزیر امور خارجه با اشاره به جهت‌گیری این وزارتخانه برای تسهیل روابط اقتصادی خارجی از تعیین ۶ اولویت راهبردی برای حوزه دپیلماسی اقتصادی خبر داد.

محمدجواد ظریف که در برنامه «اقتصاد به وقت بهار» رادیو اقتصاد صحبت می‌کرد با اعلام این مطلب افزود: با توجه به جهت‌گیری کشور و وزارت امور خارجه به سمت تشکیل روابط اقتصادی خارجی و همچنین کمک به بخش خصوصی در جهت فعال‌تر شدن در این حوزه از ابتدای دولت دوازدهم تصمیم بر این شد که ساختار وزارتخانه دستخوش تغییر و تحول شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ظریف همچنین اظهار داشت: تشکیل معاونت اقتصادی به جای معاونت‌های منطقه‌ای با این هدف در دستور کار مجموعه وزارت خارجه قرار گرفت.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه معاونت اقتصادی از بهمن‌ماه سال گذشته در این وزارتخانه عملیاتی شد، گفت: هدف از ایجاد این معاونت تسهیل امور است چرا که مجموعه مزبور نه توانایی و نه این وظیفه را دارد که در حوزه تصدی‌گری روابط خارجی اقتصادی مداخله کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور معتقد است بیشتر فعالیت‌ها در این حوزه باید از ناحیه بخش خصوصی باشد ولی مسئولان و کارشناسان وزارتخانه مربوطه کمک‌حال فعالان اقتصادی خواهند بود.

ظریف افزود: سه حوزه واردات (فناوری، سرمایه و گردشگری) و سه حوزه صادرات (کالاهای غیر نفتی، خدمات فنی و مهندسی و نیروی کار متخصص) به عنوان شش اولویت راهبردی برای حوزه دیپلماسی اقتصادی کشور در نظر گرفته شده است.

وی ضمن اشاره به نام‌گذاری سال ۹۷ به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: از این تعداد سه حوزه از قبیل واردات فناوری، سرمایه و صادرات کالاهای غیرنفتی ارتباط مستقیم با بحث شعار سال دارد.

وزیر امور خارجه افزود: نتیجه واردات فناوری و سرمایه منجر به ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی و همین طور امکان رقابت این اقلام در بازارهای داخلی و خارجی خواهد شد. وی اظهار امیدواری کرد که با سازوکار جدیدی که در مجموعه وزارت امور خارجه ایجاد شده بتوان بیشتر در خدمت اهداف شعار سال بود.

ظریف همچنین در پاسخ به این پرسش که وزارت امور خارجه در سال حمایت از کالای ایرانی برای تسهیل ورود کالاهای داخلی به بازارهای هدف چه برنامه‌هایی را مدنظر دارد، گفت: اولویت‌های شش‌گانه دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی به تمامی سفارتخانه‌ها ایران در خارج از کشور ابلاغ شده است.

وی افزود: کمک به تولیدکنندگان ایرانی با هدف شناخت بیشتر بازارهای موجود در کشورهای هدف و همین طور تعیین بهترین دریافت‌کنندگان صادرات کالاهای غیرنفتی ایران در دستور کار این سفارتخانه‌هاست.

وزیرامور خارجه در ادامه با بیان اینکه بیشتر تمرکز دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی معطوف بر کشورهای همسایه خواهد بود، اظهارداشت: نخستین سفر حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رئیس‌جمهور در سال جدید به کشور ترکمنستان و آذربایجان خود گواهی صادق بر این مدعاست.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: تسهیل صادرات کالای ایرانی و تولید مشترک در این کشورها از اهداف سفر مزبور بوده است. ظریف افزود: خوشبختانه در راستای سفر اخیر رئیس‌جمهور ایران به آذربایجان کارخانه مشترک ایران خودرو و یک شرکت آذری در این کشور به بهره‌برداری رسید.

وی تصریح کرد: اعزام هیات‌های تجاری و اقتصادی مرکب از کارآفرینان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی به کشورهای خارجی از دیگر روش‌های مناسب جهت تسهیل عرضه کالاهای داخلی به بازارهای جهانی است.

وزیرامور خارجه درپایان یادآور شد: این سیاست همواره مورد توجه وزارتخانه مربوطه بوده و در سال حمایت از کالای ایرانی با شدت وحدت بیشتری دنبال خواهد شد.

 

منبع: ایبنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند