روند مثبت بورس به مدد پتروشیمی‌ها

روند مثبت بورس به مدد پتروشیمی‌ها

نظرسنجی تجارت‌نیوز از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه نشان از بازاری نسبتا خنثی در هفته پیش رو دارد.

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 روند حرکت شاخص کل بورس در هفته جاری، متعادل و اندکی مثبت پیش‌بینی می‌شود. بر اساس نظرسنجی تجارت‌نیوز، گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکال و اقتصادی کشور در مورد روند مثبت آن‌ها اتفاق نظر دارند پتروشیمی‌ها، فلزات اساسی بالاخص گروه فولادی‌، سیمانی‌ها و معدنی‌ها هستند.

به گزارش «تجارت نیوز» پیش‌بینی وضعیت بورس در هفته جاری اندکی سخت‌تر از هفته‌های پیشین است. از یک سو شاهد اوج گرفتن و تداوم رشد نرخ‌های جهانی هستیم به گونه‌ای که قیمت جهانی برخی از کامودیتی‌ها به بالاترین نقطه از پنج سال پیش تا کنون رسیده است.

از سوی دیگر برخی از سرمایه‌گذاران از روند صعودی هفته‌های اخیر بازار بهره‌برداری لازم را برده‌‌اند و تمایل به تغییر روند سرمایه‌گذاری و حرکت به سمت سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک و بی‌خطر دارند.

گروه‌های پتروشیمی و پالایشگاهی این هفته نیز در میان نظرات بزرگان بازار خودنمایی می‌کنند چشم‌انداز آتی این گروه نه تنها برای هفته آینده بلکه حداقل تا پایان سال جاری مثبت پیش‌بینی می‌شود.

علاوه بر این نوسانات نرخ ارز در هفته‌های اخیر موضوعی قابل توجه است و انتظارات سرمایه‌گذاران از رشد نرخ ارز عمده عاملی است که پس از نرخ‌های جهانی، شرکت‌های صادرکننده بورس تهران را متاثر خواهد کرد.

با این حال برخی از این بزرگان پیش‌بینی مثبتی از آینده بازار سهام در کوتاه مدت ندارند و معتقدند قیمت‌های جهانی به محدوده اشباع رسیده‌اند و شاخص کل بورس با همان طنابی که بالا رفته پایین خواهد آمد.

همچنین در ماه شهریور قرار داریم و تسویه اعتباری‌ها در راه است. بر اساس پیشینه بورس در این ماه فشار فروش بر بازار حکمرانی می‌کند.

با این حال استمرار رشد نرخ‌های جهانی سبب شده این شهریور تا به امروز، بوی شهریور سال‌های پیش را ندهد. کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به 15 درصد نیز از امروز اجرایی می‌شود و این موضوع عامل مثبتی برای جذابیت هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری در بورس خواهد بود.

چشم‌انداز هفته جاری

ردیفکارشناسانسمتوضعیت شاخصگروه/دسته‌های پیش‌رو
1حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیپالایشی‌ها، فولادی‌ها
2ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیمعدنی‌ها، پتروشیمی‌ها
3رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گذاری سایپامثبتسیمانی‌ها، غذایی‌ها و ماشین آلات و تجهیزات
4محمد نوربخشمدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانشمثبتپتروشیمی‌ها
5فردین آقابزرگیمدیرعامل کارگزاری بانک آیندهمثبتپتروشیمی‌ها، پالایشگاهی‌ها و فلزات اساسی
6مهدی میرزاییفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمنفیغذایی‌ها وخودرویی‌ها
7نیما آزادیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبت‌سیمانی‌ها و تک سهم‌ها
8کوروش شمسمدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایهخنثیتک سهم‌ها
9بهنام بهزادفرمدیر امور اعضای کانون کارگزارانمثبتپتروشیمی‌ها و سیمانی‌ها
10بهزاد صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی، کانه‌های فلزی و سیمانی‌ها
11علی شهبندیانفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتپتروشیمی‌ها، فلزات اساسی (فولادی‌ها)

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند