خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

۳ متغیر تاثیرگذار بر بیت‌کوین/ سقوط رمزارزها شروع شده است؟

کوین 11

سه متغییر اساسی که این روزها توسط کارشناسان بررسی می‌شوند افزایش سلطه دلار، همبستگی بازار سهام با رمزارزها و نرخ بهره است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رائول پال، مدیر سابق گلدمن ساکس عقیده دارد بازار سهام آمریکا می‌تواند باعث نزول بازار کریپتوکارنسی شود. این مدیر ارشد در توئیتر خود به حدود یک میلیون دنبال‌کننده گفت: از منظر تکنیکال در صورت شکسته شدن حمایت بازار سهام، احتمال اصلاح زیاد است. «خطر سقوط شدید بازار سهام زیاد است و این می‌تواند باعث ریزش بازار رمزارزها شود.»

پال عقیده دارد بازار رمزارزها از شرایط کلان اقتصادی تاثیر می‌گیرد و شرایط اقتصادی هم در حال حاضر زیاد خوب نیست.

«همبستگی زیاد بازار سهام با کریپتوکارنسی برای بیت‌کوین وحشتناک است. کالاهای نفتی، سهام انرژی و فناوری در بورس نزدک در آستانه اصلاح قرار دارند.»

به نظر پال بهترین گزینه برای فرار سرمایه‌گذاران در شرایط حاضر اوراق قرضه است. «اصلاح بازار رمزارزها بعید نیست اما من به دنبال موقعیتی هستم که بتوانم وارد بازار شوم و اصلاح این موقعیت را ایجاد می‌کند.»

دلار عامل رشد کریپتو می‌شود؟

چانگ پنگ ژائو، رئیس صرافی بایننس ویدیویی با جرمی آلر، مدیرعامل circle منتشر کرد و گفت: افزایش‌ تنش‌های ژئوپلتیکی و صعود شاخص دلار می‌تواند باعث صعود رمزارزها شود. ژائو عقیده دارد به این دلیل که دلار آمریکا در بسیاری از مواقع به عنوان ابزار تحریمی استفاده می‌شود رمزارزها می‌توانند جایگزین دلار در معاملات بین‌المللی باشند.

این اتفاق دقیقا در جریان جنگ روسیه و اوکراین افتاد. روس‌ها به سمت رمزارزها رفتند و بسیاری از دارایی‌های خود را به رمزارز تبدیل کردند. «جهان در حال قطب‌بندی است. حالا حدس بزنید که در این قطب‌بندی کدام دارایی ارزشمند می‌‎شود؟»

«وقتی همیشه از دلار به عنوان ابزار تحریمی استفاده کنید مطمئن باشید که روزی مردم به دنبال ابزار جایگزین می‌گردند. ابزاری که در دست دولت خاصی نباشد و تورمی ایجاد نکند. کسب و کارهایی که می‌خواهند در سطح جهانی فعالیت کنند و نمی‌خواهند درگیر بوروکراسی اداری کشورهای مختلف شوند رمزارزها را ترجیح می‌دهند.»

ژائو عقیده دارد که اگر آمریکا رمزارزها را نپذیرد قطعا تسلط دلار از بین خواهد رفت. شاید آمریکا برای مدت طولانی با رمزارزها بجنگند و حتی برای مدت طولانی سلطه دلار را حفظ کند اما به مرور زمان این سلطه از بین می‌رود.

نرخ بهره

بعد از شروع جنگ روسیه و اوکراین احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا زیاد شد. فدرال رزرو نرخ بهره را ۰/۲۵ درصد افزایش داد که این موضوع باعث ریزش شدید بازار شد. وقتی نرخ بهره افزایش پیدا می‌کند پول از دارایی‌های پرریسک به دارایی‌های کم‌ریسک منتقل می‌شود و این موضوع در مورد بازار رمزارزها هم صادق است.

احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا زیاد است و همین موضوع هم باعث ایجاد نگرانی در میان فعالان بازار شده است.

آخرین اخبار رمزارزها را در صفحه ارز دیجیتال تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات