اخبار فناوری و استارتاپی روز

آخرین اخبار از فیلترینگ اینستاگرام/ کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت‌ها

آخرین اخبار از فیلترینگ اینستاگرام/ کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت‌ها

تاکید عزت‌الله ضرغامی بر نبود بحثی در مورد فیلترینگ در شورای عالی فضای مجازی، چالش‌های کاربران با نخستین نمایشگاه آنلاین کتاب، کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت‌ها به سایت دیوار و نجات گروگان با کمک اپل‌واچ در آمریکا از مهم‌ترین اخبار فناوری روز هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته گذشته وزیر ارتباطات به چند دلیل از جمله فیلتر نکردن اینستاگرام به دادگاه احضار و بازجویی شد. دادستان کل کشور نیز بعد از حواشی ایجاد شده، در گفتگویی تایید کرد که احضار محمدجواد آذری‌جهرمی فقط به‌خاطر نبستن اینستاگرام نبود و او باید محدودیت‌های دیگری را ایجاد می‌کرد که نکرده است. با وجود این، یک عضو شورای عالی فضای مجازی، گفته است که هیچ بحثی پیرامون فیلترینگ این شبکه اجتماعی، مطرح نیست.

دیجیاتو در این مورد نوشته است که عزت‌الله ضرغامی، عضو شورای عالی فضای مجازی در یک لایو اینستاگرامی ضمن مخالفت صریح خود با فیلتر این اپلیکیشن تاکید کرد که هیچ بحث خاصی درباره فیلترینگ اینستاگرام در جلسات شورای عالی فضای مجازی انجام نشده است.

زمان از دست رفته کاربران در نمایشگاه کتاب آنلاین

دیجیاتو همچنین در گزارشی با تیتر «خلاصه نمایشگاه کتاب آنلاین: در جستجوی زمان از دست رفته»، به چالش‌های نخستین تجربه در برگزاری مجازی این رویداد پرداخته است.

بر اساس این گزارش، کاربران از مشکلات فنی در این سامانه خبر دادند، به طوری که این سامانه در بسیاری از ساعات از دسترس خارج بود و مشکلات فنی دیگری برای خریداران به همراه داشت.

این نمایشگاه جدا از مشکلاتی نظیر عدم شرکت برخی ناشران و عدم موجودی برخی کتاب‌های شاخص، مشکلات فنی عدیده‌ای دارد که کاربران را به ستوه آورده است. نکته جالب اینجاست که خود برگزارکنندگان رویداد از ایجاد چنین مشکلات احتمالی آگاهی داشتند و در دومین نشست خبری این رویداد، پیشاپیش بابت مشکلاتی که قرار است به وجود بیاید از کاربران عذرخواهی کرده بودند.

در روز نخست این رویداد هنوز ساعتی از برپایی نمایشگاه آنلاین نگذشته بود که سایت مذکور به دلیل مشکلات فنی از دسترس خارج شد و آنگونه که دست اندرکاران نمایشگاه اعلام کردند کاربران باید در ساعت‌های متفاوت به این سایت مراجعه کنند. در واقع آنها حل مشکل را در گروی این موضوع دیدند که کاربران نباید یکباره به سایت بیایند و نه در ارتقای فنی سایت.

سپس خانه کتاب و ادبیات ایران در اطلاعیه‌ای از تلاش برای ارتقای فنی سایت نمایشگاه خبر داد اما با وجود اینکه چند روزی از برپایی این نمایشگاه می‌گذرد هنوز هم بسیاری از کاربران در شبکه‌های مجازی نارضایتی خود را از مشکلات خرید عنوان می‌کنند.

کاهش بهای مسکن و خودرو

سایت استارتاپ ۳۶۰، در گزارشی به موضوع بازگشت قیمت‌های خودرو و مسکن به سایت دیوار پرداخته است.

بر اساس این گزارش، بالاخره پس از هشت ماه قیمت‌ها به دیوار برگشتند و در این یک هفته نه قیمت خودرو بالا رفته و نه مسکن. این در حالی است که بهانه اصلی برای حذف قیمت‌ها این بود که سایت‌های خرید و فروش آنلاین باعث افزایش قیمت خودرو و مسکن می‌شوند.

حالا با برگشتن قیمت‌ها روی دیوار نه‌تنها روز شنبه ۲۷ دی ماه، قیمت خودرو دوباره ریزش داشته بلکه مسکن هم هنوز روی نمودار نزولی مانده است.

این دو مورد نشان می‌دهد که آنقدر که تحریم، سیاست‌های موقتی و کوتاه‌مدت قیمت‌گذاری، کرونا و نرخ دلار بر رشد قیمت از سال گذشته تاثیرگذار بود، شیطنت‌های گروه کوچکی از دلالان در پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین تاثیری نداشته است.

نوکیا موبایل‌های ۵G عرضه می‌کند

خبرگزاری مهر در گزارشی از دنیای فناوری به این موضوع پرداخته است که نوکیا قصد دارد در سال جاری میلادی چند موبایل جدید از جمله دو دستگاه ۵G به بازار عرضه کند.

گزارشی جدید نشان می‌دهد احتمالاً نوکیا در نیمه نخست ۲۰۲۱ میلادی از چند موبایل جدید رونمایی می‌کند.

طبق این گزارش نوکیا ۱.۴ نخستین موبایلی است که در ۲۰۲۱ میلادی از سوی این برند عرضه می‌شود. پس از آن نوکیا ۶.۳/‏۶.۴‬و سپس نوکیا ۷.۳/‏۷.۴‬ عرضه می‌شود که هر دو موبایل‌های مجهز به فناوری ۵G هستند.

اپل‌واچ موقعیت گروگان را به پلیس نشان داد

بر اساس گزارشی از زومیت، پلیس ایالات متحده به‌ کمک اپل واچ توانسته است موقعیت گروگان‌گیر و گروگان را شناسایی کند.

پلیس شهر سلما از ایالت تگزاس با کمک اپل واچ توانست محل یک گروگان را شناسایی کند. زنی که گروگان گرفته شده بود با اپل واچ در خواست کمک کرد و پلیس با شناسایی این ساعت هوشمند در شبکه مخابراتی بی‌سیم، توانست موقعیت او را شناسایی کند.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند