مدیر توسعه و عملیات ماکسیم در گفتگو با تجارت‌نیوز پاسخ داد:

آیا قیمت سفرهای ماکسیم افزایش یافته است؟

آیا قیمت سفرهای ماکسیم افزایش یافته است؟

مدیر عملیات و توسعه ماکسیم در خصوص پرداخت عوارض به شهرداری معتقد است درصدگیری شهرداری همزمان با پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بار مالی بر شرکت اعمال می‌کند و طبیعی است موجب افزایش قیمت می‌شود اما در حال حاضر این شرکت افزایش قیمتی در سفرها نداشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دستورالعمل نظارتی بر فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در هفته اول مهر ماه سال جاری تصویب شد. مطابق این آیین‌نامه شرکت‌ها باید دو درصد از هر سفر را در قالب عوارض به شهرداری‌ها پرداخت کنند؛ اگر چه گفته شده که مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت‌های تاکسی اینترنتی حذف می‌شود اما اگر حذف نشود تپسی، اسنپ و ماکسیم باید عوارض ۱٫۵ درصدی بپردازند.

برخی گزارش‌های رسیده حاکی از افزایش قیمت سفرها در سرویس‌های تاکسی اینترنتی دارد، آرمین کریمی، مدیر توسعه و عملیات ماکسیم در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: ماکسیم در حال حاضر افزایش قیمت نداشته است.

وی در خصوص احتمال افزایش قیمت در این شرکت گفت: ما برخی از درآمد شرکت را به گسترش کار اختصاص می‌دهیم اما حالا باید دو درصد آن را به شهرداری بدهیم. چون این درصدگیری شهرداری بار مالی بر شرکت اعمال می‌کند طبیعی است موجب افزایش قیمت می‌شود چون مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد از کل درآمد اختصاص داده شده است.

وی افزود: برای جبران هزینه‌ها نمی‌خواهیم شرایطی باشد که مسافر و راننده ناراضی باشند اما با این درصد‌ها مجبوریم برخی تغییراتی از جمله افزایش قیمت را در نظر بگیریم.

کریمی روند اجرایی شدن این دستورالعمل در شرکت ماکسیم را اینگونه ترسیم کرد: در خصوص این دستورالعمل بر سر پرداخت عوارض دو درصدی به شهرداری و مالیات بر ارزش افزوده هنوز به توافق نرسیده‌ایم و اجرایی نشده است. در این باره در حال بحث هستیم و امیدواریم به نتیجه برسیم؛ علاوه بر این برخی از قوانینی که در نظر گرفته شده نشان می‌دهد بر روی آن کارشناسی صورت نگرفته است.

این مدیر ماکسیم ادامه داد: تا این لحظه انتقادهای زیادی نسبت به این دستورالعمل وجود دارد و در کارگروه‌های مختلف درباره این آیین‌نامه در حال بحث هستیم، چون نکاتی در این دستورالعمل وجود دارد که مورد تایید خیلی از فعالان این صنف نیست و همه موافق بندهایی که ابلاغ شده نیستند.

وی در خصوص تاثیر پرداخت عوارض و مالیات بر فعالیت شرکت‌های تاکسی اینترنتی گفت: با پرداخت این دو درصد به شهرداری، هزینه‌ای بر ما اعمال خواهد شد که منجر به افزایش قیمت سفرها، کمیسیون رانندگان تغییر پیدا خواهد کرد، بنابراین روی کار ما تاثیرگذار است. نکات مبهم بسیاری دارد و دست شهرداری‌ها برای هر کاری کنند باز است.

وی در خصوص مشکلاتی که با شهرداری‌ها برای فعالیت در شهر‌ها دارند گفت: ما مشکلات زیادی با شهرداری‌ها داریم، مثلا شهردار یکی از شهرها گفت که من تاکسی اینترنتی خودم را می‌آورم، شما نباید فعالیت کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند