تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ورود اپراتورهای تلفن همراه به بازار موبایل / وام 200 میلیارد تومانی به ایرانسل و همراه اول

ورود اپراتورهای تلفن همراه به بازار موبایل / وام 200 میلیارد تومانی به ایرانسل و همراه اول

در حالی که پرداخت وام پنج میلیارد تومانی به پیام‌رسان‌های داخلی در سال گذشته نتیجه‌ای را در پی نداشته است، وزیر ارتباطات با شعار دسترسی مردم به گوشی‌های هوشمند، زیبا، جذاب، باکیفیت و ارزان به دنبال پرداخت وام ۲۰۰ میلیارد تومانی به اپراتورهای تلفن همراه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، هنوز زمان زیادی از انتقادات به سورپرایز پیشین (پست پلاس) وزیر ارتباطات نمی‌گذرد که این وزیر با توئیتی دیگر خبرساز شده و بسیاری از فعالان فضای مجازی را به واکنش وا داشته است.

محمدجواد آذری جهرمی در روز چهارشنبه گذشته نوشت:« دارم ی کارهایی می‌کنم که یک سامانه راه بیاندازیم مردم بتوانند گوشی‌های هوشمند، زیبا، جذاب، باکیفیت و ارزان را به راحتی به صورت اقساطی بخرند. قیمت هم پایین باشه، زیر ۳ میلیون تومان، با قسط‌های ماهانه کم. به نظرم خوب میشه.»

روز پیش از انتشار این توئیت، وزیر ارتباطات تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت صمت و پست بانک امضا کرد و از آماده‌سازی صندوقی خبر داد که ۲۰۰ میلیارد تومان (۱۰۰ میلیارد تومان از پست بانک و ۱۰۰ میلیارد تومان از بانک مرکزی) دراختیار اپراتورهای ایرانسل و همراه اول قرار می‌دهد تا بتوانند آن را به‌صورت اقساطی دراختیار مشتریان گوشی داخلی قرار دهند.(آنا)

تخصیص این تسهیلات همانند اقدام دولت برای کمک به پیام‌رسان‌های داخلی است.

وقتی که تلگرام فیلتر شد، فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد: برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی، وام پتج میلیاردی بدون بهره به آن‌ها داده می‌شود و با این کمک‌ها، ظرف یک سال از انحصار پیام رسان خارجی خارج می‌شویم.

اظهارنظر برخی از کاربران در توئیتر وزیر ارتباطات را در اینجا بخوانید:

«به یاد دارید که به هر پیام‌رسان ایرانی ۵ میلیارد تومان وام دادند؟ امروز کسی با آن پیام‌رسان ها پیامی می‌دهد؟ حالا می‌خواهند به تولیدکنندگان موبایل ایرانی ۲۰۰ میلیارد تومان وام دهند. به بیان دیگر می‌خواهند ۲۰۰ میلیارد تومانِ دیگر رانت توزیع کنند.»

«حتما مثل ایران خودرو نصف پول رو میگیرید،تحویل سال بعد به قیمت روز هست،اما سال بعد هم چند ماهی میندازیدش عقب،اینجوری میخواهید جیب مردم رو بزنید؟»

«فروش موبایل به این نحو که یه استارتاپ کوچیک هم میتونه انجامش بده( که دارن میدن) ، چیزیه که وزیر مملکت بهش ورود کنه و ایده بده؟»

«خودرو وارد نمیکنید به بهانه حمایت از خودروی ملی شما گوشی زیبا ،جذاب و با کیفیت نمیخواد قسطی بدی . واردات گوشی ازاد باشه قیمت ها میاد پایین هرکس هم خواست تولید کنه چشش کور بهترش رو تولید کنه مردم حمایت کنن»

«اگر این ایده از طرف خود شماست که بسیار ناامیدکننده است جناب وزیر. اگر هم از طرف مشاوران شماست، به نظرم قصد دارن یک لکه تاریک بزرگ در کارنامه شما ثبت کنن. اگر قصد نابود کردن فضای تجارت‌الکترونیک رو دارید، قطعا این بهترین ایده است.»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند